Izraelský Nejvyšší soud souhlasí s budováním solárních elektráren v Negevu

Ohodnoťte článek

sluneční elektrárna
sluneční elektrárna

Izraelský Nejvyšší soud dal zelenou společnostem, které bojují se skupinami spotřebitelů kvůli výstavbě velkých solárních elektráren v Negevské poušti.

Solární elektrárny, které mají sestávat z tisíců kolektorů, by měly každoročně ze sluneční energie vyrábět stovky megawattů elektřiny.

Nejvyšší soud nyní zamítl žalobu skupin spotřebitelů proti rozdělování státní půdy společnostem, které chtějí stavět elektrárny.

Skupiny vedené Organizací pro spravedlivou distribuci vlastnictví, tvrdily, že vláda půdu rozděluje bez ohledu na veřejnost. Žaloba také tvrdila, že vláda od společností nezískala slib, že zisk bude rozdělován obyvatelům měst a obcí, jejichž půda byla pro projekt vyčleněna.

Soud rozhodl, že byla přijata opatření k odškodnění měst a obcí a že spotřebitelské skupiny nejsou věcně legitimovány.

Izrael je na samé světové špičce ve využívání „zelené“ energie, zejména energie solární.

Kneset minulý měsíc schválil v prvním čtení zákon, předložený poslanci Ze’evem Bielskim z Kadimy a Dovem Cheninem z Chadaš (Hadash), předpokládající, že sluneční ohřívače vody budou instalovány ve všech budovách s výškou až do 15 podlaží.

„S tímto zákonem budeme moci využívat sluneční energii, nacházející se v naší zemi, efektivněji a vyhneme se výpadkům energie kvůli jejímu nedostatku,“ komentoval Bielski přijetí zákona v prvním čtení.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Court Okays Solar Farm Projects in Negev.