Ministr bydlení zahájil prodej pozemků v novém městě pro charedim

Ohodnoťte článek

Chariš mapkacharedimVe městě Chariš (Harish, חריש) nedaleko Chadery (Hadera) a přibližně hodinu od Tel Avivu se příští týden začnou prodávat pozemky určené na výstavbu 5.000 bytových jednotek pro charedim.

Izraelský ministr bydlení a výstavby Ariel Atias oznámil, že na trh bude uvedena polovina z 10.300 bytů z územního plánu pro charedi město s tím, že rozumné ceny přivedou do města tisíce mladých párů, uvedl Globes.

Atias uvedl, že prodej v Chariši je jeden z největších jednorázových prodejů půdy od vzniku státu.

„Zvýšení nabídky půdy sníží poptávku a ceny,“ prohlásil ministr. „Od doby, kdy jsem se stal ministrem, dostaly se na trh pozemky k výstavbě 120.000 bytů. Hariš je prvním městem, které je v tomto měřítku prodáváno, od roku 1994.“

Podle plánu budou první byty obsazeny během dvou a půl roku. Prvních 300 bytů bylo v Chariši prodáno již v roce 1992, ale následující tři prodeje pozemků v letech 1992 až 1999 zkrachovaly. V roce 2008 vláda rozhodla o vzniku města naplánovaného pro zbožné židy. Ministerstvo bydlení a výstavby začalo připravovat plán města a v roce 2009 Atias rozhodl o zkrácení řízení konsolidací plánů, informoval Globes.

Také v roce 2009 ministr vnitra Eli Jišaj (Eli Yishai) vytvořil speciální výbor ke schválení rámcových a podrobných plánů, které vstoupily v účinnost tento rok a byly upraveny, aby odpovídaly potřebám charedim.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Housing Minister Launches New ‚Hareidi Town‘.