Největší mezuza u Západní stěny (Zdi nářků)

Ohodnoťte článek

S blížícím se Novým rokem podle židovského kalendáře – Roš hašana se drtivá většina Židů snaží uvést své duchovní záležitosti do pořádku. Protože Nový rok je podle židovské tradice také dnem soudu nad každým jednotlivcem. Jednou z tradic je také kontrolovat mezuzy –na pravé  veřeji dveří v pouzdru  připevněný biblický text (Dt 6,4-9; Dt 11,13-21)  anebo pořizovat mezuzy nové.

U Západní stěny (Kotel hamaaraví) byla včera slavnostně připevněna před vstupem na plochu k Západní stěně nová a podle informace, dosud největší mezuza v Izraeli. Věnoval ji Šmuel Flato-Šaron (Shmuel Platto – Sharon), filantrop,  podnikatel a bývalý politik. Vnější obal je vyroben z bronzu, podle návrhu Salvadora Daliho. Pergamen na němž je ručně napsán předepsaný biblický text je 60 cm  dlouhý. Mezuza sama je  1,5 m vysoká.

Rabín Západní stěny a svatých míst Šmuel Rabinovič (Shmuel Rabinovitch), který mezuzu připevnil na bráně, řekl, že není lepšího místa pro její umístění, než právě tam, kde projdou desetitisíce návštěníků. Poselství, které tento odvěký symbol judaismu zanechá stopu v srdci každého Žida zůstane vzpomínkou na Jeruzalém a jeho výjímečnost. Podle tradice je Západní stěna jediným místem, kde je nepřetržitě přítomná Boží imanence.