Assad přesouvá chemické zbraně do Tartusu

Ohodnoťte článek

boje v Sýrii
boje v Sýrii

Režim syrského prezidenta Bašára al-Assada začal přemisťovat chemické látky, patřící do vojenského arzenálu země, do přístavního města Tartus.

Podle diplomatických zdrojů, které citují kuvajtské noviny Al-Rai, se režim snaží vytvořit „bezpečnou zónu“ pro vedoucí představitele a jejich rodiny. Jaké chemické látky a v jakém množství byly přesunuty není nicméně jasné.

Podle různých zpráv se má za to, že Sýrie drží „desítky tun“ materiálů, použitelných jako chemická zbraň, včetně plynu sarin. Podle zprávy čtvrtečního The Washington Post jsou uskladněny na přibližně 20 různých místech v Sýrii.

Americké a blízkovýchodní oficiální zdroje novinám sdělily, že chemické látky mohou být uskladněny i na jiných, jim neznámých místech a že situaci v Sýrii monitorují různé zpravodajské služby.

Arzenál byl vybudován za pomoci Ruska a Severní Koreje k použití proti Izraeli, dodávají.

Prezident USA Barack Obama a řada dalších západních představitelů už před několika měsíci varovali Assada před použitím chemických zbraní – a poté, co vyšly zprávy o přesunu, zazněly předevčírem obdobné výzvy opět.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Assad Moves Chemical Agents to Tartus.