Čistka v egyptské armádě: 70 generálů posláno do výslužby

Ohodnoťte článek

generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím
generál Sisi skládá přísahu ministra obrany před prezidentem Mursím

Egyptská vláda, jmenovaná prezidentem Muhamed Mursím (Mohamed Morsi) z Muslimského bratrstva, včera učinila významné rozhodnutí ve vztahu k mocné egyptské armádě. Podle egyptských médií bylo rozhodnutím ministra obrany generálplukovníka Abdula Fatáha al-Sisiho (Abdel Fattah al-Sisi) do výslužby posláno 70 generálů – včetně členů donedávna velmi mocné Nejvyšší rady ozbrojených sil.

K tomuto kroku došlo jen několik týdnů poté, kdy prezident Mursí odvolal z funkce ministra obrany předsedu Rady polního maršála Muhameda Husajna Tantávího (Mohamed Hussein Tantawi) a z funkce náčelníka generálního štábu dalšího člena rady, generála Samiho Anana (Sami Enan). Mursí v téže době také zrušil dekret, kterým si Rada těsně před prezidentskými volbami udělila značné pravomoci a autonomii ve vojenských otázkách.

Podle egyptských novin Al-Šorúk (Al-Shorouk) ministr obrany kromě generálů, které poslal do výslužby, odvolal také 6 členů Rady – Mahmúda Abdela Hakka (Mamdouh Abdel Hakk), Ismajla Etmana (Ismail Etman), Mohsena al-Fangariho, Samiho Diaba, Adela Emaru a Mochtara al-Mulu (Mokhtar al-Mulla) – kteří nicméně i nadále zůstanou vojáky v činné službě.

Sisi prý také ještě nerozhodl o tom, kdo bude stát v čele vojenské zpravodajské služby, jejíž velitelem byl až do srpnového jmenování ministrem obrany on.

Někteří komentátoři hodnotí krok jako snahu o výrazné posílení moci nového prezidenta a vlády nad armádou. Jiní upozorňují, že řada generálů již v minulosti odešla do výslužby a byla do činné služby povolána během krize v posledním roce a půl. Egyptské noviny Masrí Al-Júm citují nejmenovaného člena Rady, podle nějž do výslužby poslaní členové byli již ve výslužbovém věku nad 60 let a jedná se pouze o rutinní krok. Tento zdroj také popřel, že by do výslužby bylo posláno 70 generálů, a naopak dodal, že řada z penzionovaných byli vojenští lékaři, nikoliv vojáci v bojové službě.