Egypt: Nařízeno zatčení bývalého premiéra Šafíka

Ohodnoťte článek

Ahmed Šafík
Ahmed Šafík

Egyptské úřady včera nařídily zatčení Ahmeda Šafíka (Ahmed Shafiq), posledního předsedy vlády za éry prezidenta Husního Mubáraka (Hosni Mubarak), informovala agentura AFP.

Šafík je podezřelý ze zapojení do korupce, uvedly egyptské justiční zdroje. Od těsné porážky v prezidentských volbách letos v červnu žije ex-premiér ve Spojených arabských emirátech. Minulý měsíc mu byl zneplatněn egyptský cestovní pas.

Safík čelí obviněním z korupce v souvislosti s případem Mubárakových synů Alaa a Gamála. Bývalý velitel letectva a ministr civilního letectví byl jmenován premiérem v posledních dnech Mubárakova prezidenství, krátce před tím, než byl prezident v únoru 2011 svržen.

AFP uvádí, že Šafík minulý měsíc cestovní omezení, která na něj byla uvalena, odsoudil jako „politická.“ Prohlásil, že pokud by to považoval za nezbytné, neváhal by s odletem domů.

V Egyptě mezitím podle AFP Nejvyšší státní zástupce Abdel Meguid Mahmúd vyzval k zařazení Šafíka na seznam hledaných osob Interpolu.

Egyptská justice nicméně nepodala žádost o extradici s tím, že Šafík bude zatčen jen pokud se vrátí do Egypta.

Šafíkův případ se týká prodeje obrovského pozemku pod tržní cenou sdružení vojenských pilotů. Obvinění se objevilo v době jeho prezidentské volební kampaně.

Alaa a Gamál Mubarakovi byli při soudním procesu – v němž byl jejich otec odsouzen na doživotí za vraždy demonstrantů během povstání, které vedlo nakonec k jeho svržení – obvinění zproštěni. Zůstávají nicméně ve vězení a čekají na soud kvůli obviněním z korupce.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt Orders Arrest of Former PM Shafiq.