Izrael je druhou nejvzdělanější zemí OECD

Ohodnoťte článek

studenti
studenti (ilustrační foto)

Izrael je druhou nejvzdělanější zemí mezi členy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Vyplývá to ze včera zveřejněné zprávy „Vzdělání v kostce 2012“ („Education at a Glance 2012“), která co do zastoupení vysokoškoláků ve věkové skupině 25 až 64 let řadí před Izrael už jen Kanadu.

Zpráva uvádí, že v Izraeli má ve věkové skupině 25 až 64 let vysokoškolské vzdělání 46 % obyvatel. V Kanadě je to 51 %, v pořadí třetím Japonsku 45 %.

V USA má takovéto vzdělání 42 % obyvatel ve vymezené věkové skupině, přičemž průměr zemí OECD činí 30 %.

Izrael má také vysoké procentní zastoupení mládeže, která má dokončené úplné středoškolské vzdělání – více než 90 %. Kromě Izraele má více než 90% podíl také Finsko, Řecko, Irsko, Japonsko, Korea, Portugalsko, Slovinsko a Velká Británie.

Izrael se také umístil vysoko co do počtu hodin, které děti ve školách stráví. Na základních školách v Izraeli je počet vyučovacích hodin o 18 % vyšší, než činí průměr v zemích OECD. Na školách středních je průměrný počet hodin vyšší o 16 % a na nižších vysokých školách (obdoba bakalářských programů) o vyšší o 6 %. Počet týdnů v rámci školního roku je nicméně v Izraeli obdobný průměru OECD.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Israel is the Second-Most Educated Country.