Osvobození křesťanských rukojmí v Sýrii

Ohodnoťte článek

melchitský patriarcha Gregorios IIISýrie. Sýrie. Věřící řecko-melchitské církve, kteří byli včera zajati na syrsko-libanonských hranicích v oblasti Rablehu, byli propuštěni. Vatikánský rozhlas o tom telefonicky informoval řecko-katolický melchitský patriarcha Damašku, Řehoř III. Laham.

Dozvěděl jsem se, že 240 rukojmích bylo osvobozeno na základě vyjednávání vesničanů s ozbrojenými únosci. Vesničané věděli, že neznámé ozbrojené skupiny operují v oblasti již téměř měsíc a snaží se vnášet rozpory mezi různé náboženské skupiny. Rukojmí tedy vděčí za své osvobození křesťansko-muslimským přátelstvím a dobrým sousedským vztahům. Lokální vztahy mezi místními řecko-katolíky, kterých je většina, maronity a alavity jsou dobré. Ale právě přítomnost alavitů je oním neuralgickým bodem. Existuje tu evidentní snaha vtáhnout křesťany do konfliktu a rozpoutat občanskou válku mezi různými náboženskými komunitami. Tomu však musíme my – patriarchové, biskupové, politici – stůj co stůj zabránit. Nesmíme rozpoutat válku mezi bratry!

Jak informuje agentura Fides, osvobození rukojmích doprovázela děkovná mše svatá, kterou v řecko-katolickém kostele v Rablehu sloužil místní kněz, O. Bakhos. Při liturgii citoval také Benedikta XVI., který Sýrii vyzval na cestu smíření. Pozitivní výsledek celé události by mohl být důležitým precedentem v procesu smíření mezi civilním obyvatelstvem na lokální úrovni, dodává agentura Fides.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Osvobození křesťanských rukojmích.