Ahmadinežáda nepustili na návštěvu věznice Evin v Teheránu

Ohodnoťte článek

Mahmúd Ahmadinežád
Mahmúd Ahmadinežád

Íránská justice zamítla žádost prezidenta Mahmúda Ahmadinežáda (Mahmoud Ahmadinejad), aby směl navštívit teheránskou věznici Evin.

„Protože jsme ve zvláštní situace a prioritami země jsou ekonomika a životní podmínky lidí, měli by se všechny úřady zaměřit na řešení klíčových problémů… návštěva věznice mezi ně nepatří,“ sdělil tiskové agentuře ISNA nejvyšší státní zástupce Gholam Hosejn Mohseli Edženje (Gholam Hossein Mohseni Ejeie).

„Uběhlo už více než sedm let z jeho prezidentství a během té doby nepodal žádnou takovou žádost,“ dodal.

Mohsení Edženje, který je také mluvčí íránské justice, zdůraznil, že Ahmadinežádův náhlý zájem o věznici Evin byl spojen s „osobou napojenou (na vládu), která je ve věznici“ – čímž měl na mysli prezidentova mediálního poradce Alího Akbara Džavanfekra (Ali Akbar Javanfekr).

Džavanfekt byl zatčen letos v září a ve věznici si odpykává šestiměsíční trest, který mu byl uložen za zveřejnění materiálu urážejícího islám a za urážku íránských představitelů.

Mohseni Edženje uvedl, že načasování prezidentovi žádosti naznačuje její „politickou dimenzi“ a „v této situaci není vhodná.“

Podle íránských médií chtěl Ahmadinežád věznici Evin navštívit 8. října, ale návštěva byla „odložena“ justičními orgány, které jsou kontrolovány konzervativci, kteří mají za to, že se prezident a jeho odsouzený mluvčí snaží podkopat náboženské principy íránské společnosti.

Ahmadinežád své politické soupeře obvinil z využívání justice k uvězňování jeho spojenců a vytváření tlaků na jeho vládu. Justice naopak prezidenta mezitím obvinila z překračování hranice dělby moci v Islámské republice.

Tato epizoda, k níž dochází jen osm měsíců před koncem prezidentova funkčního období, je považována za další známku poklesu Ahmadinežádovy autority.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Ahmadinejad Barred from Visiting Tehran’s Evin Prison.