Ehud Barak: Izrael byl v létě krok od útoku na Írán

Ohodnoťte článek

Ehud Barak
Ehud Barak

Izraelský ministr obrany Ehud Barak včera v rozhovoru pro britský The Telegraph prohlásil, že Izrael byl v létě krok od útoku na Írán, ale rozhodnutí o úderu bylo odloženo poté, kdy Írán více než třetinu svého obohaceného uranu přesměroval k civilnímu využití.

Bez tohoto íránského rozhodnutí by ke konfrontaci takřka jistě došlo ještě před prezidentskými volbami v USA, které se konají příští týden, ale i tak byl „okamžik pravdy“ odložen jen o osm až deset měsíců, uvedl Barak.

Na dotaz, proč se podle jeho názoru Írán takto rozhodl, Barak odpověděl, že existují přinejmenším tři vysvětlení. Jedním je veřejná diskuse o možném úderu na Írán. Může se také jednat o výsledek diplomatického tlaku proti eskalaci situace před prezidentskými volbami v USA. Může se také jednat o pokus Íránu ukázat Mezinárodní agentuře pro atomovou energii, že se chová v souladu s mezinárodními požadavky. Může se také jednat o kombinaci těchto důvodů, dodal Barak.

Na dotaz ohledně budoucích izraelských plánů útoku na Írán, Barak prostě odpověděl, že Izrael si vyhrazuje právo se bránit, a to sám. Akce proti Íránu bude mnohem bezpečnější, než útok na Írán, který již bude mít jaderné schopnosti. Sankce a diplomatický tlak nefungují, uvedl Barak a varoval, že v důsledku toho se Izrael a jeho spojenci budou muset rozhodnout, zda „v nadcházejícím roce“ zaútočit nebo nezaútočit na íránská jaderná zařízení.

Israel says Iran has pulled back from the brink of nuclear weapon – for now  – celý rozhovor s Ehudem Barakem na webu The Telegraph (anglicky)