Einsteinův „dopis o Bohu“ prodán za 3 milionu dolarů (+ originální znění)

Ohodnoťte článek

Einsteinův dopis - obálka
obálka Einsteinova dopisu

Rukou psaný dopis Alberta Einsteina, v němž uvažuje o Bohu a sděluje své názory na náboženství byl dnes vydražen neznámým kupcem na aukčním portálu eBay za 3.000.100 dolarů.

Tzv. „Boží dopis“ napsal slavný fyzik v němčině 3. ledna 1954, rok před svou smrtí, židovskému filosofovi Eriku Gutkindovi z Princetonské univerzity poté, co si přečetl Gutkindovu knihu „Choose Life: The Biblical Call to Revolt“ („Vyberte si život: Biblická výzva ke vzpouře“).

„Slovo Bůh pro mě není více, než vyjádření a výsledek lidské slabosti, Bible sbírkou úctyhodných, ale primitivních legend, které jsou nicméně poměrně dětinské. Žádná interpretace, jakkoliv důvtipná, to nemůže (podle mého názoru) změnit,“ napsal Einstein.

Einsteinův dopis
celý Einsteinův dopis (kliknutím se obrázek zvětší do čitelné velikosti)

„Pro mě je židovské náboženství, stejně jako všechna další náboženství, ztělesněním těch nejdětštějších pověr. A židovský národ, k němuž s radostí patřím a s jehož mentalitou jsem hluboce spřízněn, nemá pro mě jinou kvalitu, než všichni ostatní lidé. Podle mé zkušenosti nejsou také lepší než jiné lidské skupiny, i když jsou chráněni před nejhoršími nádory nedostatkem moci. Jinak na nich nevidím nic ‘vyvoleného.’”

“S přátelskými díky a přáním všeho nejlepšího Váš A. Einstein,” končí dopis.

Badatelé, zabývající se Einsteinovým životem, říkají, že dopis je důkazem fyzikova zcela agnostického pohledu na náboženství. Přestože Einstein odmítal organizované náboženství, často mluvil o tom, že ve vesmíru existuje blíže neupřesněná duchovní síla.

Dopis, který byl uložen v místnosti s regulovanou teplotou, prodával Eric Gazin, prezident losangeleské společnosti Auction Case, který ho koupil v roce 2008 za 404.000 dolarů – což byl trojnásobek vyvolávací ceny.

Albert Einstein, jehož teorie relativity zásadně změnila fyzikální vnímání světa, získal za své výzkumy v roce 1921 Nobelovu cenu. Kvůli svému židovskému původu po nástupu Hitlera začal žít v USA, kde získal občanství a jeho vědecké výzkumy vedle jiných přispěly k vývoji první jaderné bomby. Sám byl však zapřisáhlým pacifistou.

Jedna myšlenka na “Einsteinův „dopis o Bohu“ prodán za 3 milionu dolarů (+ originální znění)”

Komentáře nejsou povoleny.