Evropská vysílací unie: Írán a Sýrie ruší vysílání BBC, France 24, DW a VOA

Ohodnoťte článek

Evropská vysílací unieÍrán a Sýrie úmyslně ruší vysílání evropských satelitních stanic. Oznámila to včera v Ženevě sídlící Evropská vysílací unie (European Broadcasting Union, EBU) s tím, že obě země záměrně ruší vybrané stanice, mezi nimi BBC, France 24, Deutsche Welle a Voice of America.

Organizace uvedla, že tvrzení o úmyslném rušení pocházejícím z Íránu a Sýrie vyplývá z důkazů, které předložil evropský satelitní operátor Eutelsat.

Generální ředitelka EBU Ingrid Deltenre uvedla, že organizace rušení „lituje.“ „Právo na přístup k informacím patří mezi univerzální lidská práva a je neodmyslitelným prvkem demokracie,“ uvedla. Rušení vysílání je porušením pravidel Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), která je orgánem OSN, který reguluje vysílání, dodala Deltenre. Členy ITU jsou jak Írán, tak Sýrie.

Představitelé EBU uvedli, že rozhodnutí Íránu a Sýrie rušit západní vysílání zřejmě souvisí s rozhodnutím Eutelsatu zastavit přenosy 19 íránských televizních a rozhlasových stanic. Přenosy byly přerušeny kvůli novým sankcích Evropské unie vůči Íránu. Mezi stanicemi, jejichž přenos byl ukončen, jsou například Press TV, al-Alam, Jam-e-Jam 1 a 2, Sahar 1 a 2, Islamic Republic of Iran News Network a Quran TV.

EBU deplores Middle East satellite jamming – tisková zpráva EBU (anglicky)