Izrael sestřelil neznámý průzkumný letoun (+ video)

Ohodnoťte článek

zničení cizího bezpilotního letounu
zničení cizího bezpilotního letounu

Izraelské letectvo sestřelilo včera okolo 10. hodiny dopolední neidentifikovaný malý bezpilotní průzkumný letoun, který vletěl do izraelského vzdušného prostoru směrem od Středozemního moře. Oznámil to mluvčí Izraelských obranných sil.

Trosky letounu dopadly v oblasti jižně od hory Hebron.

Původně se mělo za to, že letoun byl vypuštěn přímo z egyptského Sinajského poloostrova, ale vyšetřování ukázalo, že letadlo nejprve letělo jižním směrem podle izraelské středomořské hranice, než se stačilo nad Gazou východním směrem a zamířilo do izraelského vzdušného prostoru.

Nyní armáda vychází z předpokladu, že letoun byl vyslán z Libanonu. Pokud by se tento předpoklad potvrdil, nejpravděpodobnějším viníkem by byl Hizballáh (Alláhova strana) a letoun měl zřejmě za cíl shromažďovat informace pro raketové útoky této libanonské teroristické organizace a/nebo Íránu.

Podle armádních zdrojů je bezpilotní průzkumný letoun podobný letounům, používaným Íránem. Hizballáh užívá bezpilotní letadla jak íránské, tak ruské výroby. Trasa letounu byla zřejmě naprogramovaná a nebyl řízen v reálném čase.

Trasa letu byla však značně neobvyklá, když letoun nesměroval k žádnému standardnímu vojenskému strategickému cíli jako jsou vojenské základny či letiště – zatím se zdá, že jeho cílem bylo jaderné zařízení Dimona, k němuž však již díky včasnému zásahu izraelských stíhaček F-16 nedoletěl.

Otázkou je, zda letoun vysílal data v přímém přenosu nebo jen zaznamenával k přehrání až po návratu na základnu. Bývalý náčelník izraelského letectva Dan Haluc (Dan Halutz), který se jako jeden z mnoha k přeletu nepřátelského průzkumného letounu vyjádřil, uvedl, že s ohledem na typ letounu by nepřítel zřejmě získal snímky v lepší kvalitě, kdyby použil Google Maps. Opomněl nicméně vzít v úvahu, že Izrael stejně jako řada jiných zemí, si s Googlem vyjednal „mapovou slepotu“ v případě strategických míst.

1 komentář u „Izrael sestřelil neznámý průzkumný letoun (+ video)“

Komentáře nejsou povoleny.