Kneset schvaluje zákon ve prospěch týraných žen

Ohodnoťte článek

premiér Binjamin Netanjahu při návštěvě útulku pro týrané ženy
premiér Binjamin Netanjahu při návštěvě útulku pro týrané ženy

Výbor pro práci, sociální věci a zdravotnictví izraelského Knesetu dnes schválil konečnou verzi zákona, který přiznává „aklimatizační sociální dávku“ ženám, které zůstanou v útulku pro týrané ženy. O návrhu zákona bude nyní v druhém a třetím čtení hlasovat plénum Knesetu, přičemž lze očekávat, že zákon bude přijat těsně předtím, než se s ohledem na plánované předčasné volby parlament sám rozpustí.

Zákon přiznává ženě, která zůstane v útulku pro týrané ženy alespoň 2 měsíce a bude zařazena do rehabilitačního programu, dávku 8.000 šekelů. Dále bude mít nárok na 1.000 šekelů za každé dítě, které s ní bude, nanejvýš však na 2.000 šekelů.

Žena dávku dostane, jen pokud se nevrátí zpět žít se svým manželem. Příjemkyni současně nárok na dávku vznikne, aniž by musela prokazovat, že byla zneužívána.

Návrh zákona předložily dvě krajně levicové strany – Merec (Meretz) a komunistická Chadaš (Hadash).

Kritici zákona jej považují za součást legislativy, která dává ženám, které si stěžují na násilí ze strany manžela, jasnou výhodu v rozvodovém řízení. I když nikdo nepochybuje o důležitosti zasáhnout v případech zneužívání, izraelský právní systém netrestá ženy, které vznesou nepravdivé obvinění. V důsledku toho právní zástupci žen využívají vznášení falešných obvinění jako rozvodovou taktiku.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Knesset in Last-Minute Legislation for Battered Women.