Letecký úder zničil zbrojovku v Chartúmu, Súdán viní z útoku Izrael

Ohodnoťte článek

výbuch továrny v Chartúmu
výbuch továrny v Chartúmu

Čtyři vojenské letouny v noci z úterý na středu zaútočily raketami na továrnu na výrobu zbraní v Chartúmu, v které po zásazích vypukl mohutný požár. Oznámil to včera na tiskové konferenci súdánský ministr informací Ahmed Bilál Osman (Ahmed Belal Osman), který z úderu obvinil Izrael.

„Myslíme si, že bombardoval Izrael. Vyhrazujeme si právo reagovat na místě a v době, kterou si zvoláme,“ dodal s tím, že na izraelskou odpovědnost ukazují pozůstatky výbušnin.

Exploze vojenské továrny Jarmúk (Yarmouk) v súdánském hlavním městě ve středu nad ránem vedla k sekundárním výbuchům munice a vyvolala mezi obyvateli Chartúmu paniku. K vážnějším zraněním ani úmrtím nedošlo, pouze někteří obyvatelé se nadýchali kouře, informovala původně místní média. Následně byla oznámena smrt dvou lidí.

Izraeli je přisuzována odpovědnost za letecký úder na konvoj se zbraněmi, k němuž došlo na severovýchodě Súdánu v roce 2009 a při němž zahynula řada lidí, kteří jej doprovázeli. Má se za to, že zásilka byla určená teroristům Hamasu v Pásmu Gazy k útokům proti izraelským civilistům.

Stejně tak Súdán Izrael obvinil z odpovědnosti za vzdušný úder na pašeráka zbraní u města Port Sudan, k němuž došlo loni.

Izrael tehdy, stejně jako dnes, na obvinění nereagoval.

Súdán včera požádal Radu bezpečnosti OSN, aby Izrael za údajný úder na zbrojovku v Chartúmu odsoudila.

Súdánský islamistický režim genocidního prezidenta Umara Bašíra (Omar al-Bashir) je znám svojí podporou islámských skupin v Africe a na Blízkém východě. Izrael má naopak výborné vztahy se secesionistickým Jižním Súdánem.

Sudan accuses Israel of bombing military factory, talks of “inside job” – podrobný článek na v Paříži vycházejícím webu The Sudan Tribune (anglicky)

3 komentáře u „Letecký úder zničil zbrojovku v Chartúmu, Súdán viní z útoku Izrael“

  1. V hlav.zpravach Arutz 2 polemizuji,ze ta tovarna vyrabela rakety iranske verze pro Hamas.A take ze utok na 1900km ma byt vystraha Iranu,nebot jejich jaderna zarizeni jsou od nas vzdalena cca 1600km,byt na opacne strane nez trasa do Sudanu.

  2. Ted jsem s docetl na Debkafile, ze ta chartum.tovarna pry vyrabela neco vetsiho nez rakety pro Hamas, a to primo balist.rakety Shehab pro Iran. Tato tovarna ma iran.licenci pro vyrobu techto balist.raket. Osobne si myslim, ze pokud by pripadny letec.zasah v Iranu krome vyrazeni jader.zarizeni vyradil i tovarny na vyrobu raket Shehab, nemel by Iran dostatecne kapacity k doplneni techto ztrat a hrozba protiutoku iran.balist.raketami proti nam by se mnohonasobne zmensila. Proto Iran zrejme presunul cast vyroby raket ci jejich komponentu do zahranici.

  3. Velmi zajímavé doplňující informace. Arutz 7 teď píše s odvoláním na Reuters, že už minulý měsíc měl izraelský bezpilotní letoun zničit kolonu s 200 tunami zbraní včetně raket pro Gazu. Ovšem Írán a Šahaby, to je úplně jiná úroveň…

Komentáře nejsou povoleny.