Likud schválil společnou kandidátku s Jisrael Bejtenu

Ohodnoťte článek

Likud BejtejnuÚstřední výbor strany Likud (Jednota, ליכוד) včera večer drtivou většinou hlasů schválil společnou volební kandidátku se stranou Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov, ישראל ביתנו). Podle dohody, jejíž podrobnosti byly na setkání zveřejněny, sestaví kandidátku společně její vůdcové – premiér a předseda Likudu Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr zahraničí a předseda Jisrael Bejtenu Avigdor Liebereman – tak, že na ní budou všichni současní poslanci obou stran.

Pořadí kandidátů za Likud určí nadcházející stranické primárky. U Jisrael Bejtejnu se předpokládá, že tak jako dosud bude pořadí určovat nejvyšší vedení strany.

Navzdory velkému mediálnímu humbuku se ukázalo, že proti dohodě je nakonec je jeden ministr Likudu – Michael Eitan. Přestože tvrdil, že má dostatek hlasů na to, aby mohl požadovat tajné hlasování, a že přesvědčil výbor Likudu, aby tajné hlasování nařídil, ukázalo se, že tomu tak není a hlasovalo se nakonec veřejně.

Binjamin Netanjahu na shromáždění řekl, že společná kandidátka „zajistí bezpečnost země proti řadě výzev, jimž čelíme. Naši nepřátelé vědí, že jsme a i nadále budeme schopni je najít, kdekoliv budou. Posílili jsme hospodářství a zajistili bezpečnost Země Izrael. Ve většině západních zemí existuje nebezpečí kolapsu a masové nezaměstnanosti, ale my zde zažíváme růst a máme k dispozici stovky tisíc pracovních míst.“

Avigdor Lieberman po jednání řekl, že je velmi rád, že spojení bylo schváleno. „Jedná se o historický vývoj, který posílí Stát Izrael a umožní mu lépe se bránit. Budeme schopni vytvořit silnou, stabilní vládu, která bude schopna poradit si s výzvami v Izraeli a mimo něj,“ uvedl.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Likud Approves Unified Knesset List With Yisrael Beytenu.