Začalo dosud největší cvičení armád Izraele a USA

Ohodnoťte článek

EUCOMV Izraeli včera ráno začalo společné izraelsko-americké obranné vojenské cvičení „Tvrdá výzva 12“ („Austere Challenge 12“), které probíhá v rámci dlouhodobé dohody o spolupráci mezi Izraelskými obrannými silami a EUCOM (Evropským velitelstvím Armády USA). Je dosud největším společným vojenským cvičením obou zemí, účastní se ho tři a půl tisíce amerických vojáků a jeden tisíc izraelských a trvat má 3 týdny.

Nacvičováno bude mimo jiného rozmístění protiraketových obranných raket Patriot a další protivzdušné obranné systémy včetně raket země-vzduch, umístěných na lodích. Konkrétně se hovoří o účasti izraelského křižníku s protiraketovým systémem Aegis.

Poprvé budou vyzkoušeny některé nejmodernější technologie.

Obě armády budou v reálném čase testovat izraelské protiraketové systémy Železná kupole (Iron Dome) a Kouzelná hůlka (Magic Wand).

Izraelské obranné síly uvedly, že cvičení bylo plánováno 2 roky a není bezprostřední reakcí na současnou situaci na Blízkém východě ani na konkrétní hrozbu. „Scénář se zaměří na různé oblasti a cílem bude naučit se, jak reagovat na různé hrozby v této oblasti,“ uvedla armáda.

Cílem cvičení jsou obranné manévry, nikoliv ofenzivní akce.

Náklady na cvičení se odhadují na 38 milionů dolarů, z nichž 30 milionů má připadnout na USA a 8 milionů na Izrael.