Zemřel patriarcha arménské církve ve Svaté zemi

Ohodnoťte článek

Torkom ManukjanV pátek 12. října 2012 zemřel v Jeruzalémě ve věku 93 let arménský apoštolský patriarcha Jeruzaléma Torkom Manukjan (Torkom Manoogian, Թորգոմ Մանուկեան). Patriarcha, stojící v čele jedné z nejstarších křesťanských denominací na území Izraele, Palestinské správy a Jordánska, utrpěl letos v lednu mrtvici a od té doby byl v kómatu. Informaci přinesl arménský web Aysor (Այսօր).

Archiepiskop Manukijan se narodil 16. 2. 1919 v irácké poušti v uprchlickém táboře Bakuba (Baquba) pro přeživší genocidu Arménů Turky. Vystudoval teologii v semináři Arménského patriarchátu Jeruzaléma (přesně zvaného Apoštolský stolec sv. Jakuba v Jeruzalémě, Առաքելական Աթոռ Սրբոց Յակովբեանց Յերուսաղեմ) a v roce 1939 se stal knězem.

V roce 1946 byl přeložen do USA a sloužil jako arménský biskup v New Yorku, letech 1962 až 1966 jako primas Západní diecéze arménské církve v USA a v letech 1966 až 1990 jako primas Východní diecéze.

96. arménským patriarchou Jeruzaléma byl zvolen 22. března 1990 a postu se ujal 1. listopadu téhož roku. Od 30. ledna 2012 jej z důvodu nemoci zastupuje arcibiskup Núrhan Manukjan (Nourhan Manoogian).

Dnes se za něj konala zádušní mše. Pohřeb patriarchy Torkoma Manukjana se bude zřejmě konat 22. října na arménském hřbitově na hoře Sion v Jeruzalémě.

Patriarchův nástupce by měl být zvolen do 40 dní. Jmenování patriarchy musí schválit izraelská vláda a jordánský král.

Arménská církev je v Jeruzalémě přítomná od 5. století o.l. V roce 1948, kdy vznikl Stát Izrael a východní část Jeruzaléma obsadilo Jordánsko, ve městě žilo okolo 16 tisíc Arménů. Dnes jich v hlavním městě Izraele žije okolo 2 tisíc.