Diplomatické aktivity v Káhiře, Jeruzalémě a Gaze

Ohodnoťte článek

Na počátku vojenské akce Oblakový sloup navštívil Gazu předseda egyptské vlády spolu s ministrem zdravotnictví. Právě v těchto chvílích dlí v Gaze delegace deseti ministrů zahraničí Arabské Ligy. Je opravdu překvapující, že všichni tito ministři důvěřují Izraeli natolik, že vstupují na horkou půdu Gazy, aniž by se obávali náletu z Izraele. Toto je v přímém rozporu s protiizraelskou rétorikou a s tím, že v těchto chvílích pokračuje ostřelování Izraele raketami Hamasu z té samé Gazy.

V Káhiře probíhají jednání mezi delegacemi Hamasu a Izraele, ale obě delegace nejednají přímo, prostředníkem je šéf tajné služby Egypta. Jednání se také odehrávají v odlehlém rekreačním objektu tajné služby Egypta a vše je uspořádáno tak, aby se členové obou  delegací nesetkali ani náhodou.

Izrael navštívil také francouzský ministr zahraničí, Laurent Fabius a německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, zejména německý ministr zahraniční přispěl k diplomatickým snahám o vyjednávání příměří mezi Izraelem a Hamasem v Egyptě.

Dnes odpoledne také přiletěl z Káhiry do Izraele na jednáni generální tajemník Ban Ki-moon, který hned po příletu zahájil jednání s ministrem zahraničí Izraele Avigdorem Liebermanem.

Uzavření mírové dohody se očekává dnes večer, kdy má přiletět do Izraele ministryně zahraničí USA Hillary Clinton. Egypt a USA mají být garanty mírové dohody. Nicméně mluvčí Hamasu se jednoznačně vyjádřil, že snahou Hamasu je před dosažením mírové dohody způsobit Izraeli co nejvíce ztrát.