Egyptský předseda vlády Hisham Qandil navštíví Gazu

Ohodnoťte článek

Předseda vlády Egypta Hišám Kandíl (Hisham Qandil) navštíví dnes (pátek 16/11) Gazu. Tato návštěva je podle mluvčího prezidenta Mursího, Jásira Alího (Yassera Aliho) vyjádřením solidarity s územím pod vládou Hamasu. Podle mluvčího Mursího „předseda vlády vyjádří svou podporu s lidem Palestiny a na místě zjistí, jaké jsou jeho potřeby.“ V doprovodu předsedy vlády bude také ministr zdravotnictví Mohamed Mustafa Hamíd (Mohamed Mustafa Hamed) a několik poradců prezidenta Mursího.

Již před oficiálním prohlášením z Egypta se vyjádřil mluvčí Hamasu, že tato návštěva je vítaná a Hamas si váží tohoto významného projevu solidarity. Návštěva je přiznáním podpory ze strany prezidenta, vlády a lidu Egypta lidu Palestiny, který žije ve stínu izraelské války proti Gaze. Mluvčí také dodal, že předseda vlády Egypta Kandíl se setká s předsedou vlády Hamasu Ismajlem Haníjou (Ismail Haniyeh).

Prezident Egypta Mursí po likvidaci Ahmeda Džabariho ve středu vydal prohlášení, které ostře odsuzuje Izrael. Řekl doslovně, že Egypt nemůže akceptovat izraelskou agresi. Mursí řekl, že hovořil s prezidentem Obamou a vyjádřil svoji vůli zastavit izraelskou agresi.

Podle informací z Gazy se návštěva uskuteční již v dopoledních hodinách a potrvá dvě hodiny.

Předseda vlády Benjamin Netanjahu přislíbil, že po dobu návštěvy egyptského předsedy vlády budou pozastaveny vojenské akce ze strany Izraele.

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Egypt’s PM to Visit Gaza, Meet Haniyeh