Izrael připravuje pozemní invazi Gazy, probíhá omezená mobilizace

Ohodnoťte článek

Joav Mordechaj
brigádní generál Joav Mordechaj

Izraelské obranné síly dnes při přípravě možné pozemní invaze do teroristy ovládané Gazy v rámci Operace Sloup oblakový povolaly omezený počet vojáků v záloze. Izraelské letectvo během dneška provedlo okolo 200 zásahů teroristické infrastruktury v Gaze.

Dílčí mobilizaci oznámil armádní mluvčí brigádní generál Joav „Poly“ Mordechaj (Yoav Mordechai) s tím, že se jedná o „velmi omezené povolání s důrazem na jednotky Velitelství domácí fronty.“

„Náčelník generálního štábu Beny Ganc (Benny Gantz) schválil přípravu pravidelných jednotek na pozemní operaci,“ dodal Mordechaj s tím, že někteří z povolaných záložáků nahradí jednotky, připravující se na operaci v Gaze.

Generál Mordechaj také vyloučil možnost rychlého ukončení operace, když řekl, že „je příliš brzo hovořit o příměří“ a armáda plánuje v úderech na teroristické cíle pokračovat, dokud nebudou splněny cíle operace.

Cíl Operace Sloup oblakový vyhlásil již včera večer na tiskové konferenci premiér Benjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) jako „podstatné poškození kapacit na odpalování raket z Gazy“ na jižní a centrální Izrael. Ministr obrany Ehud Barak dodal, že cílem je „posílení odstrašení, poničení raketového arzenálu, poškození Hamasu a minimalizování zranění civilistů v zázemí Státu Izrael,“ přičemž operace není jednorázovou akcí, ale cíle bude dosaženo časem.

Teroristé za posledních 24 hodin vystřelili z Gazy na Izrael 245 raket. Protiraketový systém Železná kupole zlikvidoval více než 80 raket, mířících na velká města.

Vrcholu palba dosáhla okolo 11. hodiny místního času, kdy začal pohřeb arciteroristy Ahmeda Džábárího, jehož včera eliminovalo izraelské letectvo. Rakety palestinských teroristů zabily 3 civilisty a další zranily. Dnes odpoledne byli také zraněni 3 izraelští vojáci, dva středně vážně a jeden lehce.