Izraelci si mohou vydělat oznámením daňových úniků

Ohodnoťte článek

Izraelská daňová správaIzraelská Daňová správa plánuje významné rozšíření programu, v jehož rámci si Izraelci mohou vydělat peníze za ohlášení daňových podvodů. Včerejší zpráva uvádí, že za oznámení těch, kdo ke zdanění nepřiznali nebo nezaplatili byť i jen malé částky, budou odměny vyšší a rychleji.

Dlouhodobý program bude také v rámci snahy vlády o zvýšení příjmů propagován v médiích. Podle zpráv médií varovaly v posledních týdnech mezinárodní ratingové agentury izraelskou vládu, že pokud nebudou přijata opatření ke snížení výdajů nebo zvýšení příjmů, mohl by být rating Izrael snížen.

Premiér Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu) a ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) proto navrhli rozpočtové škrty a zvýšení daní, ale Daňová správa je přesvědčena, že je schopna zvýšit příjmy rozpočtu o desítky milionů šekelů jen tím, že se bude lépe vynucovat plnění již platných zákonů. Mluvčí Daňové správy uvedl, že využití „informátorů“ je jedním z nástrojů správy ke zvýšení právoplatných příjmů státu.

Informace je Daňové správě zasílána prostřednictvím její internetové stránky nebo sdělena osobně. Pokud informace vypadá věrohodně a mohla by vést k podstatnému daňovému výnosu, je předána vyšetřovacímu odboru Daňové správy, který ji ověří.

Dosud byla odměna vyplácena jen v případě, že informace vedla k trestnímu odsouzení. Nově bude dostanou informátoři zaplaceno i v případě, že případ zůstane pouze v rovině daňového přečinu. Výše odměny bude záviset na tom, kolik peněz na základě informace stát získá. Pokud daňový únik bude v řádech milionů, může si informátor vydělat desítky nebo dokonce stovky tisíc šekelů, uvedl mluvčí Daňové správy.

Červená linka izraelské Daňové správy

Červená linka k oznamování daňových úniků a přestupků, pašování drog a praní špinavých peněz – na webu Daňové správy (hebrejsky)

Jedna myšlenka na “Izraelci si mohou vydělat oznámením daňových úniků”

  1. Daně platit musí kdokoliv, ale podporovat práskačství není židovský zvyk, doufám, že to tak i zůstane.
    Přiblblé odměny jako za komančů v ČSSR. Promiňte mi ten výraz.

Komentáře nejsou povoleny.