Jair Lapid: Ješ Atid není levicová strana, je proti rozdělení Jeruzaléma

Ohodnoťte článek

Jair Lapid
Jair Lapid

Ješ AtidJair Lapid (Yair Lapid, יאיר לפיד), zakladatel a předseda nové izraelské politické strany Ješ Atid (Yesh Atid, Existuje budoucnost, יש עתיד), slíbil, že pokud se stane předsedou vlády, Jeruzalém zůstane jednotný, pod izraelskou kontrolou. Slib je součástí programu strany v otázkách bezpečnosti, který byl poprvé zveřejněn v úterý.

Lapid prohlásil, že „Ješ Atid nebude součástí vlády, která se nevrátí k jednáním o mírovém procesu, ale nebudeme také součástí vlády, která by nás – z technických anebo politických důvodů – žádala, abychom neplnili naše závazky současnosti a budoucnosti. Nesmíme v této zemi ztratit židovskou většinu. Krajní levice a krajní pravice – každá ze svých vlastních falešných důvodů – prosazují nebezpečnou myšlenku jedné země s dvěma národy. Židovská a sionistická identita Izraele je ohrožena,“ řekl.

Lapid také odsoudil premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) a ministra obrany Ehuda Baraka za jejich přístup k Íránu.

„Útok na íránská jaderná zařízení je možností, které se nemůžeme vzdát, i když musí být až zcela poslední možností. Neměli bychom se snažit řešit problém s Íránem za svět, ale měli bychom přesvědčit svět, aby tento problém řešil za nás.“

V rozhovoru pro Armádní rozhlas před několika dny Lapid dal jasně najevo, že jeho strana se zásadně liší od Strany práce, Merecu, Kadimy a dalších levicových a levostředových stran. Novinář na Lapida tlačil, aby se vyjádřil k tomu, jak efektivní by byla proti spojené kandidátce Likud-Jisrael Bejtejnu „superstrana stran nalevo od středu, včetně Vás, Strany práce, strana vedené Ehudem Olmertem a Merecu.“ Lapid se novináře snažil několikrát opravit, když mu řekl, že „ať už ‚nalevo od středu‘ znamená cokoliv, my to nejsme a nejsme Strana práce ani Kadima 2.0. Jsme středovou stranou s našimi vlastními myšlenkami a programem,“ uvedl Lapid.

  mbs

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News,a to článku Lapid: We Are Not a ‚Left of Center‘ Party.