Obyvatele Judeje a Samaří Lapidův projev nenadchl

Ohodnoťte článek

protest proti Lapidovi
protest proti Lapidovi

Zatímco Jair Lapid (Yair Lapid) v úterý v Univerzitní centru Samaří v Arielu představoval politický program své strany Ješ Atid (Yesh Atid), protestovala proti němu skupina demonstrantů.

Když Lapid představoval program své strany pro oblast obrany a bezpečnosti, protestující drželi transparenty s hesly „Bloky osídlení = 140.000 obyvatel“ a „Lapide, nevyháněj mě z mého domova. Obyvatel Itamaru.“

Protestující byli následně z haly vypovězeni.

Jejich hesla se týkala Lapidova plánu zachovat v rámci budoucí dohody s Palestinskou správou pod izraelskou suverenitou tzv. „bloky osídlení“ v Judeji a Samaří a zlikvidovat menší židovské obce v těchto regionech. Lapid také ve svém projevu řekl, že Izrael by neměl uznávat požadavek Arabů na „právo na návrat“ a vyzval k zachování Jeruzaléma jednotného a pod izraelskou kontrolou.

Lapid současně podpořil změnu Arielského univerzitního centra na plnoprávnou univerzitu a řekl, že bude tento krok v Knesetu podporovat.

Jak Výbor obyvatel Binjaminu, tak Výbor obyvatel Samaří (Šomronu) Lapidův projev odmítli: „Je směšné, že Lapid přináší poselství, které je recyklací těch samých plánů, které už i velké levicové strany pokládají za nerealistické a nemorální.“

„Plán s bloky osídlení znamená vyhnání okolo 140.000 lidí z jejich domovů, což je 15krát více, než počet lidí vysídlených z Guš Katif (v Pásmu Gazy v rámci Stažení v roce 2005).“

Lapid prohlásil, že „Ješ Atid nebude součástí vlády, která se nevrátí k jednáním o mírovém procesu, ale nebudeme také součástí vlády, která by nás – z technických anebo politických důvodů – žádala, abychom neplnili naše závazky současnosti a budoucnosti. Nesmíme v této zemi ztratit židovskou většinu. Krajní levice a krajní pravice – každá ze svých vlastních falešných důvodů – prosazují nebezpečnou myšlenku jedné země s dvěma národy. Židovská a sionistická identita Izraele je ohrožena,“ řekl.

  mbs

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News,a to článku Judea and Samaria Residents Reject Lapid Speech.