Operace Sloup oblakový: Izrael zlikvidoval „vojenského“ velitele Hamasu, zahájil operaci proti teroristické Gaze (+ videa, fotografie)

Ohodnoťte článek

likvidace teroristy v Gaze 14.11.2012
likvidace teroristy v Gaze 14. 11. 2012

Izraelské obranné síly dnes odpoledne v reakci na řadu dní trvající ostřelování měst a vesnic na jihu Izraele gazanskými teroristy zahájily proti Gaze protiteroristickou operaci Sloup oblakový (Amud Anan, עמוד ענן), v angličtině nazvanou Sloup obranný (Pillar of Defense).

Letectvo zasáhlo v Gaze raketou auto, v němž jel velitel „vojenského“ křídla Hamasu 52letý Ahmed Džábari (Ahmed Jabari, أحمد الجعبري). Teroristu a jeho syna zlikvidovalo. Podle některých zpráv se přitom podařilo zabít také velitele jižní divize Hamasu Raída al-Altara (Raed al-Atar).

Letadla také udeřila na cíle v Chán Junis (Khan Yunis) a Rafiahu (Rafáh), kde zasáhlo odpalovací sila raket dlouhého doletu Fadžr, které jsou schopní zasáhnout i centrální Izrael včetně metropolitního Tel Avivu. Zlikvidováno mělo být 20 opevněných sil s raketami Fadžr-3 a Fadžr-5.

Teroristické Hnutí islámského odporu (Hamas) reagovalo prohlášením, že nyní je s Izraelem v „otevřené válce“ a že Izrael „otevřel brány pekel.“ Na Sderot a Aškelon byly údajně odpáleny z Gazy rakety, nicméně zatím nejsou hlášeny žádné škody.

Zatím není známo, jak na izraelskou operaci bude reagovat Egypt. Hamas doufá v podporu tamního vládnoucího Muslimského bratrstva, jehož „palestinskou“ odnoží Hamas je, a vyzval již „nový Egypt“, aby přerušil s Izraelem diplomatické vztahy a vypověděl mírovou smlouvu.

likvidace teroristy v Gaze 14.11.2012

likvidace teroristy v Gaze 14.11.2012

likvidace teroristy v Gaze 14.11.2012

likvidace teroristy v Gaze 14.11.2012