Premiér Netanjahu oznámil příměří, demobilizuje se, Izraelci nadšeni nejsou

Ohodnoťte článek

Binjamin Netanjahu
premiér Benjamin Netanjahu

Předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu na tiskové konferenci oficiálně oznámil příměří mezi Izraelem a Hamasem v Pásmu Gazy. Uvedl, že dal přednost stabilizaci situace a uklidnění před použitím větší síly.

Premiér zdůraznil, že týden trvající protiteroristická Operace Sloup oblakový zdecimovala teroristickou infrastrukturu Hamasu, v jejím rámci bylo zabito mnoho velitelů a operativců teroristů a zničeny tisíce raket a mnoho odpalovacích míst.

Benjamin Netanjahu také vyjádřil hluboký dík prezidentu USA Baracku Obamovi za jeho silnou podporu Izraele během operace a za jeho přispění k protiraketovému obrannému systému Železná kupole.

Zdůraznil, že Izrael udělá vše, co je nezbytné k obraně jeho občanů a v konečném důsledku je cílem Izraele to, co bylo oznámeno při zahájení operace: dosažení dlouhodobého klidu pro občany jihu Izraele.

Demobilizace

Mluvčí Izraelských obranných sil brigádní generál Joav Mordechaj (Yoav Mordechai) oznámil, že Operace Sloup oblakový oficiálně skončila a záložáci začínají být propouštěni domů. Dodal nicméně, že desítky tisíc záložních vojáků zůstanou v pohotovosti a Izrael nebude situace posuzovat podle událostí následujících dní, ale následujících týdnů a měsíců.

Průzkum

Podle bleskového průzkumu Kanálu 2 izraelské televize nepanuje zatím nad dosažením příměří žádné nadšení. 70 % Izraelců podepsání příměří s Hamasem nepodporuje, opačný názor má jen 24 % a 6 % neví. Na dotaz, jak dlouho příměří vydrží, odpovědělo 64 % dotázaných, že jen krátce, 24 % že vůbec a jen 7 % že dlouhou dobu.

Operace Sloup oblakový posílila odstrašující sílu Izraele podle 58 % dotázaných. Podle 15 % ji oslabila a podle 26 % se nic nezměnilo.