Průzkum: Příměří s Hamasem oslabilo Likud, posílilo pravicovější strany

Ohodnoťte článek

Naftali Benet
předseda Židovského domova Naftali Benet v chráněném prostoru v Ašdodu

Průzkum veřejného mínění, provedený po vyhlášení příměří mezi Izraelem a Hamasem, ukázal, že podpora strany Likud premiéra Binjamina Netanjahua (Binyamin Netanyahu) výrazně oslabila v důsledku protiteroristické Operace Sloup oblakový, kterou řada jejích stoupenců považuje za neúspěšnou.

Podle průzkumu institutu Panels pro parlamentní televizi by v případě, že by se volby konaly nyní, získala společná kandidátka stran Likud a Jisrael Bejtejnu 33 mandátů – což je o 5 méně, než podle průzkumu před zahájením osmidenní operace.

Strana práce (Avoda) by získala 24 mandátů – oproti původním 22.

Koalice stran Židovský domov (HaBajit HaJehudi) / Národní jednota (HaIchud HaLeumi) by si polepšila z 11 na 13 křesel, zatímco pravicová strana Síla Izraeli poslance Michaela Ben Ariho ze 3 na 4 mandáty.

Strana Nezávislost (Acmaut) ministra obrany Ehuda Baraka by nepřekonala minimální 2% hranici ke vstupu do Knesetu.

Z pohledu politických bloků by pravice měla ve 120členném Knesetu stále 50 křesel, charedim 19 křesel a střed 11. Levice společně s arabskými stranami 40.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Poll: Ceasefire Weakens Likud, Strengthens Bennett & Ben-Ari.