Sýrie odpojena od internetu

Ohodnoťte článek

zapnout-vypnoutSýrie je od včerejška od 10:26 UTC (11:26 středoevropského času) zcela odpojena od internetu, když všech 84 bloků syrských IP adres je nepřístupných. Oznámil to web All Things Digital s odvoláním na společnost Renesys, sledující technický stav světového internetu.

Internetový provoz směřující do občanskou válkou zmítané země v důsledku odpojení nemůže dosáhnout svých cílů a stejně tak se nelze ze země připojit ven.

Odpojení Sýrie od internetu potvrdila také společnosti Akamai Technologies.

Jak následně oznámil Renesys, byl zaznamenán zcela minimální internetový provoz na nejméně 5 sítích operujících mimo Sýrii, ale se syrskými rozsahy IP adres, a zřejmě kontrolovanými indickou společností Tata Communications. Tyto sítě se prý ale snažily doručit trojské koně a další malware syrským aktivistům.

Následující video webu Cloudfare ukazuje změny v připojení syrského internetu.

Syrští rebelové se nyní údajně se světem kontaktují pomocí satelitních telefonů, když běžný telefonní provoz i připojení k internetu přes telefonní linku jsou možné, nicméně vládou poměrně snadno kontrolovatelné.

All Things Digital se domnívá, že režim Bašára Assada je buď jen nervózní z toho, jak je vnímán ve světě, anebo plánuje v nadcházejících dnech cosi „nevýslovně tvrdého“ a chce aby se ze země ven dostalo jen minimum informací.

Syria Has Disappeared From the Internet – článek All Things Digital (anglicky)

Syria’s Throwing of the Internet Kill Switch Raises Lots of Questions – článek All Things Digital (anglicky)

 How Syria Turned Off the Internet – článek Cloudfare (anglicky)