Václav Klaus zrušil návštěvu Izraele, české ministerstvo zahraničí Izrael chápe

Ohodnoťte článek

Šimon Peres a Václav Klaus
Šimon Peres a Václav Klaus na Pražském hradě

Prezident České republiky Václav Klaus neodcestuje v neděli na čtyřdenní státní návštěvu Izraele. Zrušení cesty bez uvedení důvodu oznámil jeho mluvčí Radim Ochvat.

Zřejmým důvodem je současná situace v Izraeli, jehož armáda ve středu zahájila protiteroristickou Operaci Sloup oblakový, jejímž cílem je zastavit raketové útoky z Gazy na území Izraele.

Prezident Klaus se měl v Izraeli sejít se svým protějškem Šimonem Peresem, předsedou vlády Benjaminem Netanjahuem a vedením Banky Izraele v čele s guvernérem Stanleyem Fischerem. Na půdě centrální banky měl pronést přenášku. Plánovaná byla také návštěva Starého města jeruzalémského a položení věnce u památníku Theodora Herzla.

Klausova návštěva několik měsíců před jeho odchodem z funkce prezidenta republika měla navázat na návštěvu Šimona Perese v Praze před 2 roky a Benjamina Netanjahua letos na jaře. Zda se ještě během Klausova prezidentství návštěva uskuteční není jasné.

Ministerstvo zahraničí České republiky vydalo k situaci v Izraeli a v Pásmu Gazy prohlášení:

Česká republika hluboce lituje civilních obětí v Izraeli a Gaze i současné eskalace situace na místě.

Česká republika plně uznává právo Izraele na sebeobranu proti raketové palbě militantních organizací v pásmu Gazy, přičemž pokládá za důležité vyhnout se civilním obětem.

Česká republika vyzývá obě strany, aby se zdržely všech forem násilí a provokativních akcí a přispěly ke zklidnění situace v zájmu civilního obyvatelstva obou stran.

4 komentáře u „Václav Klaus zrušil návštěvu Izraele, české ministerstvo zahraničí Izrael chápe“

  1. 😆 …jaké štěstí pro Izrael … 😆 Kódl Schlafenberk nemá právo nazývat izraelské obranné akce „provokativními akcemi“ – to je drzost ! 👿

  2. to je fajn, že naše ministerstvo zahraničí chápe Izrael, já ale moc nechápu Václava Klause…. taky by mohl být trochu odvážnější – já třeba bych na místo odcestovala.

  3. možná, že je lepší nechat vládní a vojenské představitele státu Izrael v této době myslet na vážnější záležitosti než na přednášku našeho pana presidenta i když v centrální bance. Centrum soustředění Izraele v současné době je jinde.
    Kdybych mohla,izraelské zemi bych ráda pomohla dnes i jindy. Šalom sabat, šalom Izrael.

  4. Jednostranné zrušení cesty, a navíc bez udání důvodu mi za dané situace připadá zvláště zbabělé. Podle ČRo měl český velvyslanec sdělit ČTK, že obě strany se dohodly na odložení cesty, když vzaly v úvahu napjatou situaci v zemi. Těžko říct, kde je pravda. V každém případě má Tomáš Pojar víc diplomatického citu než celý Hrad.

Komentáře nejsou povoleny.