Velká Británie jedná o prodeji letounů Eurofighter Typhoon Spojeným arabským emirátům

Ohodnoťte článek

David Cameron, král Abdullah
David Cameron se klaní, aby mu saúdský král Abdulláh mohl zavěsit na krk medaili

Velká Británie a Spojené arabské emiráty jednají o vojenském kontraktu na prodej 60 nových britských bojových letounů Eurofighter Typhoon. Obě země již dosáhly dohody o partnerství v řadě oblastí obrany a bilaterálních vztahů.

Britský premiér David Cameron se předevčírem sešel se v Džiddě se saúdským králem Abdalláhem a dalšími vysokými saúdskými představiteli a obdržel v královském paláci Medaili krále Abdal Azíze. Do Saúdské Arábie přicestoval z dvoudenní návštěvy Emirátů.

„Budeme spolupracovat na… prohloubení našich obranných vazeb pokračujícím rozvojem našich společných bezpečnostních plánů pro SAE a region Zálivu; na posílení našich společných cvičení a výcviku; a investicemi do britské vojenské přítomnosti v SAE,“ uvádí se britském prohlášení.

Oba státy se navíc dohodly na „vzniku partnerství v oblasti obranného průmyslu, jehož součástí je úzká spolupráce ohledně Typhoonu a řady nových technologií,“ informovala o vývoji v Emirátech saúdská státní tisková agentura SPA.

Kontrakt o prodeji bojových letounů Typhoon s výrobcem BAE Systems je podle zdroje z britské obrany „velmi povzbuzující.“

Velká Británie doufá, že Cameronova třídenní návštěva regionu skončí dohodou o prodeji více než 100 bojových letounů Eurofighter Typhoon arabským státům regionu. Objem takového obchodu by byl 9,6 miliardy dolarů.

Podle britského zdroje bylo dosud se Spojenými arabskými emiráty dosaženo politické dohody. „Stále je nutné dopracovat podrobnosti, ale je to velmi povzbuzující,“ uvedl britský představitel pod podmínkou anonymity.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku UK Negotiates Military Deal with UAE.