Avigdor Lieberman podal demisi

Ohodnoťte článek

Avigdor Lieberman
Avigdor Lieberman

Ministr zahraničí a místopředseda vlády Izraele Avigdor Lieberman dnes odpoledne oznámil, že odstupuje z obou vládních funkcí. Stalo se tak den poté, kdy Nejvyšší státní zástupce Jehuda Weinstein (Yehuda Weinstein) sdělil, že Lieberman bude obviněn z podvodu a zneužití důvěry.

„Dnes jsem se sešel s mými právníky a štábem mé (volební) kampaně. Právní stanovisko, které jsem obdržel, říká, že ve světle okolností mého případu a podrobností mého obvinění nejsem povinen odstoupit ze své vládní funkce,“ uvedl Lieberman v prohlášení.

„Přestože vím, že jsem neporušil žádný zákon… rozhodl jsem se rezignovat na funkci ministra zahraničí a místopředsedy vlády a, jak jsem oznámil včera, s okamžitou platností se vzdát poslanecké imunity,“ dodal předseda strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov).

„Dělám to, protože věřím, že občané Izraele mají právo jít k volbám až již bude rozhodnuto, tj. věřím, že právní rozhodnutí bude učiněno před volbami, abych mohl i nadále sloužit Státu Izrael a izraelským občanům jakou součást silného a jednotného vedení, které si dokáže poradit s bezpečnostními, politickými a ekonomickými hrozbami, kterým Stát Izrael čelí,“ uvedl Lieberman.

Nejvyšší státní zástupce Weinstein včera oznámil, že Lieberman bude obviněn z podvodu a zneužití důvěry za případ z roku 2009, týkající se bývalého velvyslance v Bělorusku. Současně ale zastavil trestní stíhání Liebermana kvůli závažnějšímu případu korupce.

Úřad předsedy izraelské vlády oznámil, že zatím nebylo rozhodnuto o tom, kdo a zda bude jmenován ministrem zahraničí namísto Liebermana. Podle izraelského zákona je s rezignací ministra zahraničí spojena i rezignace jeho náměstků a de facto ministrem zahraničí se stává předseda vlády. Vzhledem k tomu, že parlamentní volby se budou v Izraeli konat 22. ledna 2013, je možné, že nový ministr zahraničí jíž do voleb jmenován nebude.