Den Narození Páně bude v Iráku národním svátkem

Ohodnoťte článek

Emanuel III. DellyIrák. Generální sekretář vlády Ali Mohsen Ismail oznámil úřední schválení 25. prosince jako národního svátku pro irácké křesťany. Informuje o tom internetový portál Bagdadhope, který zároveň přináší fotografii vánočního stromečku s hvězdou na špici, který byl umístěn v atriu bagdádského parlamentu. Jeho zaměstnanci křesťanského vyznání navíc dostanou vánoční dárek v podobě finančního příspěvku o hodnotě zhruba dvou set dolarů.

Navzdory tomuto vstřícnému kroku irácká církev očekává blížící se Vánoce spíše se strachem z možných násilností. K nejistotě přispívá i zhoršující se zdravotní stav hlavy státu, prezidenta Džalála Talabáního, hospitalizovaného v Německu, a nedávná rezignace patriarchy chaldejských katolíků, kard. Dellyho III.

Od invaze Spojených států amerických v roce 2003 klesl počet křesťanů v Iráku na polovinu a jejich komunity žijí ve strachu a rozdělení, píše dnes agentura Asia News. Navzdory tomu se kostely v hlavním městě připravují na vánoční bohoslužby; půlnoční mše sv. přitom budou slouženy již o sedmé večer z bezpečnostních důvodů.

Jak vysvětluje pomocný biskup Bagdádu, křesťané jsou připraveni na možné utrpení, kterému jsou vystaveni již léta. Přesto by si nejupřímněji přáli “pokoj na zemi”, o kterém zpívali andělé o betlémské noci, dodává mons. Šlemon Varduni (Shlemon Warduni).

Naděje iráckých křesťanů se upínají také k volbě nového patriarchy – je zásadní, aby to byl dobrý pastýř, zasazující se o jednotu křesťanů, zdůrazňuje arcibiskup Kirkúku Louis Sako. Očekávají se od něj důležité pastorační, liturgické a strukturální reformy. Bude muset uvést do života kurii bagdádského chaldejského patriarchátu. Tak náročnou práci může zvládnout pouze někdo, kdo přijde z nebe, uzavírá chaldejský arcibiskup iráckého Kirkúku.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Den Narození Páně bude v Iráku národním svátkem.