Dvacet zemí nejhůře porušujících náboženskou svobodu – všechny jsou islámské

Ohodnoťte článek

Řím. Observatorium náboženské svobody, které je podporováno italským ministerstvem zahraničí, vede italský sociolog Massimo Introvigne, který komentuje nedávnou zprávu severoamerického výzkumného ústavu Pew Forum o dodržování náboženské svobody ve světě.

„Výsledky průzkumu mají světlé i stinné stránky. Je typicky americký v tom smyslu, že kritizuje také 32 zemí, které mají zákonné normy, postihující blasfémii, včetně Itálie, i 87 zemí, které stíhají zesměšňování náboženství. To znamená, že zmíněný institut kritizuje také země, v nichž je náboženská svoboda plně zaručena, ale které chrání před urážkami jednotlivé náboženské komunity. To je cizí právnímu rámci Spojených států, které kladou důraz na absolutní svobodu vyjadřování“.

Skutečná náboženská svoboda, dodává Massimo Introvigne, je však porušována v těch státech, jež považují změnu náboženství u jednotlivce za delikt, který postihují velmi přísně, většinou smrtí. Těchto zemí je dvacet: Saúdská Arábie, Írán, Jordánsko, Kuvajt, Spojené arabské emiráty, Omán, Jemen, Katar, Irák, Sýrie, Afghánistán, Pákistán, Maledivy, Malajsie, Komorské ostrovy, Egypt, Súdán, Somálsko, Mauretánie, Nigérie (v té části, kde je islámská většina).

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Dvacet zemí porušujících náboženskou svobodu.

Jedna myšlenka na “Dvacet zemí nejhůře porušujících náboženskou svobodu – všechny jsou islámské”

  1. Dobrý den, těch zemí není 20, ale spíše tak 30-40. Chybí tam například: Indonésie, Mali, Albánie, Dagestán, Turkmenistán, Kyrgystán, Maroko, Lybie, Egypt, Palestina, Bahrajn a s tendencí dokonce takovou, že se to tam teď spíše ještě zhoršuje.

Komentáře nejsou povoleny.