Egypt: 12 novin a 5 televizí stávkuje za svobodu slova

Ohodnoťte článek

Ne diktatuře! Egypt 3.12.2012
Ne diktatuře! Egypt 3. 12. 2012

Egyptští novináři protestují proti návrhu nové ústavy, kterou schválilo islamisty z Muslimského bratrstva ovládané Ústavodárné shromáždění. 12 soukromých a stranických novin a 5 televizních kanálů ohlásilo na dnešek a zítřek stávku.

Dnešní stávky se zúčastní noviny Al-Masrí Al-Júm (Al-Masry Al-Youm), Al-Watan, Al-Tahrir, Al-Wafd, Al-Júm 7 (Al-Youm 7), Al-Dostúr (Al-Dostour), Al-Šorúk (Al-Shorouk), Al-Sabah, Al-Ahaly, Al-Ahrar, Al-Fagr a Usbúa (Osbooa).

Televize, které zítra budou vysílat černou obrazovku, jsou: ONTV, CBC, Modern, Al-Haját (Al-Hayat) a Dream TV.

Již včera přitom noviny Al-Wafd, Al-Júm 7, Al-Watan, Al-Masrí Al-Júma a Tahrír vyšly na titulní stránce s velkým titulkem: „Ne diktatuře“ a ilustrací ukazující vězně, vyrobeného z novin a sedícího ve vězeňské cele.

Důvodem je skutečnost, že nová ústava neobsahuje novináři požadované ustanovení, které by je chránilo před uvězněním v případech, týkajících se svobody slova.

Syndikát novinářů odvolal již v polovině dubna svého zástupce z Ústavodárného shromáždění, když se ukázalo, že islamistická většina nehodlá brát ohled na názor sekulární a křesťanské menšiny. Zástupci liberálů a křesťanů odešli ze shromáždění také.

Egyptská online média naopak dnes i zítra zveřejňují informace jako obvykle, prakticky všechna ale na svých stránkách deklarují podporu stávce a některá pracují v omezeném režimu, kdy se věnují jen informacím o protestech.