Gadi Eizenkot schválen jako zástupce náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil

Ohodnoťte článek

Gadi Eizenkot
Gadi Eizenkot

Nejvyšší státní zástupce a právní poradce izraelské vlády Jehuda Weinstein (Yehuda Weinstein) schválil jmenování generálmajora Gadiho Eizenkota (psáno též Gadi Eisenkot, גדי אייזנקוט) zástupcem náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil.

Weinstein o své rozhodnutí informoval včera odpoledně ministra obrany Ehuda Baraka a náčelníka štábu generálporučíka Benyho Gance (Benny Gantz).

Obecně vzato nedochází k zásadním jmenováním během volební kampaně, jako je tomu v tomto případě, a Weinstein se rozhodl okolnosti Eisenkotova jmenování přezkoumat. Jmenování bylo schváleno s ohledem na bezpečnostní citlivost funkce, uvedly zdroje blízké Weinsteinovi.

Gadi Eizenkot je bývalým velitelem Golanské brigády a později velitel Judejského a samařského velitelství. Dnes 52 letý velitel stál také v době Druhé libanonské války v čele Severního velitelství a je oceňován jako hlavní zastánce přestavby Izraelských obranných sil po této obtížné válce.

Eizenkot byl také tím, kdo motivoval tzv. „strategií Dahíja“, pojmenovanou podle bašty Hizballáhu v Bejrútu, která se během Druhé libanonské války tvářila jako civilní oblast, i když se jednalo o operační základnu teroristů.

Gadi Eizenkot dal tehdy jasně najevo, že Izrael bude útočit i na tzv. „civilní vesnice“, pokud ve skutečnosti jsou vojenskými základnami. „Použijeme na ně nepřiměřenou sílu a způsobíme tam velkou škodu a zkázu. Z našeho pohledu to nejsou civilní vesnice, ale vojenské základny,“ prohlásil.

Generálporučík Eizenkot nahradí ve funkci generála Jaira Naveho (Yair Naveh), přičemž o konkrétním datu ještě nebylo rozhodnuto.

Major General Gadi Eizenkot Appointed Deputy to Chief of General Staff – oznámení na webu Izraelských obranných sil (anglicky)

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, kde vyšel pod názvem Eisenkott Approved as Deputy Chief of Staff.