Globální politické zájmy soupeří na Blízkém východě na úkor obyvatel Sýrie

Ohodnoťte článek

Damašek. Výbuch bomby ukryté v automobilu zabil včera v hlavním městě Sýrie nejméně 35 civilistů. K atentátu téhož typu došlo také v Homsu, kde zabil 40 lidí. Syrský deník Al-Watan informuje o útoku legální syrské armády proti teroristům, kteří by chtěli zavést chaos také v Damašku. Je to poprvé, co se teroristům podařilo provést atentát v hlavním městě. Na ostatním území Sýrie však k podobně tristním událostem dochází už druhý rok. Jen během soboty si útoky teroristů proti civilnímu obyvatelstvu vyžádaly 200 lidských životů. Apoštolský nuncius v Damašku však řekl, že situaci v Sýrii, která způsobila migraci statisíců obyvatel, hrozí zapomenutí.

Stálý pozorovatel Svatého stolce při úřadu OSN pro lidská práva v Ženevě k tomu podotýká:

Vzhledem k nově vzniklé situaci na mezinárodní scéně, jež vznikla po přiznání statutu pozorovatele u OSN Palestinské samosprávě, skutečně existuje nebezpečí, že situace konfliktu v Sýrii nebude vzata dostatečně v potaz. A to především vzhledem k obrovským globálním zájmům, které soupeří na Blízkém východě. Hrozí tak, že dostane přednost politický vliv před prvořadými lidskými požadavky obyvatel a celých rodin, které za tyto politické ambice platí.

Říká arcibiskup Silvano Tomasi pro Vatikánský rozhlas.

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Mons. Tomasi: Globální politické zájmy soupeří na Blízkém východě na úkor obyvatel Sýrie.