Íránské lodě zakotvily v Súdánu: Vezou rakety pro Hamas?

Ohodnoťte článek

íránská válečná loď v Port Sudan
íránská válečná loď v Port Sudan

Dvě íránské válečné lodě zakotvily v sobotu v Port Sudan (Búr Súdán, بورتسودان), oznámila agentura AFP s odvoláním na svědky. Jedná se o druhou návštěvu íránských lodí v Súdánu během 5 týdnů.

Íránské námořnictvo uvedlo, že 1.400tunová fregata Džamarán (Jamaran) a 4.700tunová doprovodná loď Búšehr (Bushehr) „zakotvily v Port Sudan po úspěšném splnění úkolů v Rudém moři a byly uvítány vysokými veliteli súdánského námořnictva.“ Zpráva neuvádí, jak dlouho se lodě v přístavu zdrží.

Chartúm uvedl, že se jedná o „normální“ zakotvení, ale izraelští představitelé vyjádřili obavy ohledně pašování zbraní přes Súdán. Africkou zemi ovládanou islamitickým režimem pro válečné zločiny stíhaného prezidenta Umara Bašára (Omar Bashar) obviňují, že je podpůrnou základnou teroristů Hamasu, vládnoucích Gaze.

Mluvčí súdánské armády Savarmí Chálid Saad (Sawarmi Khaled Saad) novinářům v pátek večer sdělil, že návštěva je „součástí diplomatické a vojenské výměny mezi oběma zeměmi“ a bude trvat tři dny.

Izrael - SúdánKoncem října 2012 strávily v Port Sudan dva dny íránská korveta Admirál Nadžhí (Admiral Naghdi) a doprovodná loď Chark (Kharg). Stalo se tak bezprostředně po úderu na vojenskou továrnu Jarmúk (Yarmouk) v súdánském hlavním městě 23. října 2012, o níž se spekulovalo, že v ní byly uloženy íránské zbraně. Súdán z odpovědnosti za výbuch obvinil Izrael, ten situaci nekomentoval.

Vysoký představitel izraelské obrany Amos Gilad nicméně prohlásil, že Súdán „slouží jako cesta pro transport íránských zbraní teroristům Hamasu a Islámského džihádu přes egyptské území.“ Osm dní bojů mezi Izraelem a Hamasem skončilo 21. listopadu Egyptem zprostředkovaným příměřím poté, kdy bylo zabito 174 palestinských Arabů a 6 Izraelců. Židovský stát obvinil Írán z vyzbrojování Hamasu íránskými raketami Fadžr-5 (Fajr-5), které během konfliktu byly vystřeleny na Tel Aviv.

Chartúm tvrdí, že Izrael šíří o spojitosti mezi vojenskou továrnou Jarmúk, Hamasem a Íránem „smyšlené informace.“

Súdánský ministr zahraničí odmítl, že by Írán měl s továrnou cokoliv společného.

V úterý minulý týden ministr zahraničí Alí Kartí prohlásil, že Súdán vítá námořnictvo jakékoliv země „kromě Izraele.“

Koncem listopadu navštívili Port Sudan pákistánská fregata.

mapa Súdánu

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Iranian Warships Dock in Sudan, Again.