Izraelské zdravotní sestry stávkují

Ohodnoťte článek

izraelská zdravotní sestra
izraelská zdravotní sestra u pracovního soudu

Izraelské zdravotní sestry a bratři dnes ráno zahájili časově neomezenou stávku. Stalo se tak poté, kdy se nepodařilo uzavřít dohodu ani po sedm hodin trvajícím jednání zástupců ministerstva financí a Svazu bratří a sester Izraele (הסתדרות האחים והאחיות בישראל), které se konalo na poslední chvíli ještě včera odpoledne a večer.

Sestry a bratři protestují proti nezájmu jednat o zvýšení jejich mezd a zařazení jejich profese mezi „národně prioritní“ zaměstnání, čímž by se zvýšila její atraktivita pro nové zájemkyně a zájemce.

Během stávky budou sestry všech nemocnicích v Izraeli a na komunitních klinikách Zdravotní služby Clalit pracovat v omezeném „šabatovém“ režimu, kdy budou odkládány všechny nenaléhavé zákroky. V nemocnici se během stávky očekávají zdržení.

„Nechceme stávkovat, ale vládu k tomu sestry dotlačila,“ prohlásila včera večer ve zprávách Kanálu 2 izraelské televize předsedkyně Svazu Ilana Kohen (Ilana Cohen, אילנה כהן).

„Navrhuji, aby všichni izraelští občané přišli do nemocnic a podívali se na pacienty ležící na chodbách jako bezdomovci, protože není dostatek sester,“ prohlásila bývalá poslankyně socialistické strany Am Echad a následně Avoda (Strana práce). „Mělo by se jednat o prioritní téma izraelské agendy. Dva roky jsme bojovaly proti neúnosné pracovní zátěži v různých nemocnicích. Ministerstvo financí s námi podepsalo dohodu, ale ve skutečnosti se nic nestalo. Namísto zatraktivněná profese nutí sestry ke stávce.“

Ministerstvo financí v reakci uvedlo: „I po jednáních, která trvala 6,5 hodiny, trval Svaz sester na zahájení nelegální a neoprávněné stávky. Svazu sester byly učiněny významné nabídky, ale naneštěstí se zdá, že Svaz se rozhodl stávkovat v každém případě, na úkor pacientů.“

Ministerstvo financí uvádí, že stávka je nezákonná, protože Svaz sester se zavázal nestávkovat nejméně do doby, než na konci prosince vyprší jeho kolektivní smlouva.