Jeruzalém oživil plány výstavby bytů v Ramat Šlomo, stavět se má i v Givat HaMatos

Ohodnoťte článek

Jeruzalém
Jeruzalém

Magistrát Jeruzaléma oživil plán výstavby přibližně 1.700 nových bytových jednotek v jeruzalémské převážně charedi-zbožné čtvrti Ramat Šlomo (Ramat Shlomo, רמת שלמה).

Magistrát také údajně plánuje schválit výstavbu tisíců bytů ve čtvrti Givat HaMatos (גבעת המטוס), nacházející se na jihu města v sousedství židovské čtvrti Talpiot (תלפיות) a arabské Bejt Safafa (בית צפפה).

„Během nadcházejících dvou týdnů se sejde výbor ministerstva vnitra pro Jeruzalém, aby jednal o námitkách vůči programu, který byl před dvěma lety odložen,“ uvedla mluvčí ministerstva vnitra Efrat Orbach.

„Výbor pak bude muset rozhodnout, které z námitek – pokud vůbec nějaké – akceptuje a v souladu s nimi učiní změny,“ dodala s odkazem na výhrady, které k projektu vznesla veřejnost.

Stavební projekt v Ramat Šlomo vyvolal v březnu 2010, když byl poprvé oznámen, diplomatickou roztržku mezi Izraelem a USA. Od srpna 2011, kdy získal konečné schválení ministra vnitra Eliho Jišaje (Eli Yishai), ale leží ladem.

Projekt byl původně oznámen 9. března 2010, když se viceprezident USA Joe Biden sešel s izraelskými vrcholnými představiteli v Jeruzalémě, aby posílil jednání Izraele s Palestinskou správou.

Čtvrť Ramat Šlomo, přestože bývá označována za „židovskou osadu ve východním Jeruzalémě“, se ve skutečnosti nachází na severu izraelského hlavního města, mezi Ramot se 60.000 židovských obyvatel a průmyslovým parkem Har Hocvim (Har Hotzvim).

Oblast byla před sjednocením Jeruzaléma v roce 1967 pustou kopcovitou krajinou. Arabové a antisionistická média ovšem označují část Jeruzaléma osvobozenou v roce 1967 jako „východní Jeruzalém“, čímž vytvářejí dojem, že se příliv tisíců Židů má přijít do skutečně východní, Araby obývaných částí města.

Zmíněný tzv. „východní Jeruzalém“ si za hlavní město svého budoucího státu nároku Palestinská správa.

Včerejší oznámení pokračování v projektu v Ramat Šlomo ani údajně zamýšlená výstavba v Givat HaMatos nejsou totožné s oznámením o výstavbě 3.000 nových židovských bytových jednotek v oblasti E1, které bylo reakcí na jednostrannou úspěšnou žádost Palestinské správy o uznání své státnosti ve Valném shromáždění OSN.