Jiří Schneider se v Marrákeši zúčastnil jednání skupiny Přátel syrského lidu

Ohodnoťte článek

Jiří SchneiderZ iniciativy Ligy arabských států (LAS) a Organizace spojených národů (OSN) byla dne 24. 2. 2012 ustavena skupina Přátel syrského lidu na mezinárodní konferenci v Tunisu. Dne 12. 12. 2012 se uskutečnilo již její čtvrté zasedání, kde Česko republiku zastupoval první náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider. Dominujícím tématem byla problematika mezinárodního uznání Národní koalice syrských revolučních a opozičních sil, která vznikla dne 11. 11. 2012 v katarské Dauha.

Během jednání v Marrákeši se náměstek Schneider sešel též s Robertem Fordem, americkým zvláštním představitelem pro Sýrii. Česká republika v současnosti v Sýrii zastupuje i zájmy USA.

Vzhledem k přijetí Národní koalice syrských revolučních a opozičních sil za legitimní představitele syrského lidu ze strany Evropské unie na jednání ministrů zahraničních věcí EU dne 10. prosince 2012 v Bruselu se ČR rozhodla jmenovat kontaktní osobu pro styky s Národní koalicí se sídlem v Káhiře. Bude jím zástupce vedoucího českého zastupitelského úřadu v Káhiře pan Milan Slanec.

ČR se dlouhodobě podílí na spolupráci v rámci mezinárodního společenství v hledání východisek ze syrské krize, které mají v první řadě nalézt efektivní cestu k zastavení násilí a zprostředkovat mírový přechod k pluralitnímu politickému systému při zachování základních práv všech občanů. ČR se též aktivně podílí na zprostředkování humanitární pomoci syrskému obyvatelstvu, jehož značná část se nachází v tíživé humanitární situaci, a to ať v místě či v uprchlických táborech sousedních zemí.

Článek je tiskovou zprávou Ministerstva zahraničních věcí České republiky, přičemž vyšel pod názvem Náměstek Schneider se v marockém Marrákeši zúčastnil jednání skupiny Přátel syrského lidu.