Ministerstvo financí: Izraelské hospodářství v roce 2013 poroste o 3,5 %

Ohodnoťte článek

Juval Štajnic
izraelský ministr financí Juval Štajnic

Izraelské ministerstvo financí vydalo včera optimistickou předpověď ekonomického růstu Izraele v roce 2013. Podle ní by ekonomika měla růst o 3,5 %, což je o půl procentního bodu více, než nedávno v médiích předpovídali renomovaní ekonomové. A pro rok 2014 je předpovídán růst ještě vyšší – 3,9 %.

Ministerská předpověď růstu je optimističtější, než předpověď centrální banky. Na nedávné tiskové konferenci guvernér Banky Izraele Stanley Fischer uvedl, že očekává růst ekonomiky o 3 %. Banka by měla aktualizovanou předpověď růstu zveřejnit příští týden, kdy také zveřejní rozhodnutí o úrokových sazbách.

Vysoký představitel ministerstva financí uvedl, že přinejmenším část ekonomického růstu přinese očekávané zapojení ložisek zemního plynu v pobřežních vodách Izraele do energetického hospodářství země. Plyn podle očekávání v roce 2013 přidá ekonomickému růstu Izraele 0,8 % a v roce 2014 1 %. Kromě hospodářského růstu zvýší produkce zemního plynu daňové příjmy, uvedli představitelé. V roce 2013 stát očekává z těžby plynu příjem okolo 1 miliardy šekelů (přibližně 5 miliard českých korun) a v následujícím roce by příjem měl být ještě výrazně vyšší.

Komplexnější předpověď bude zveřejněna až po lednových volbách, kdy se bude projednávat státní rozpočet na roky 2013 a 2014.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Ministry: Economy to Grow 3.5% in 2013.