Netanjahu v Německu: Angela Merkel je skutečná přítelkyně Izraele

Ohodnoťte článek

Ve středu večer po příletu z Prahy se předseda vlády Izraele Netanjahu setkal ke společnému jednání s kancléřkou Angelou Merkelovou. Jednání proběhlo v přátelském duchu a místo plánovaných 90 minut trvalo tři hodiny. Na závěr jednání řekl Netanjahu, že Angela Merkel má pro Izrael hluboké pochopení a cítí bezpodmínečnou spoluodpovědnost za bezpečnost Izraele.

Někteří pozorovatelé se domnívali, že Merkel bude mít výhrady k plánované výstavbě na územích, která jsou známá jako E1 a jejíž plány byly oživeny po jednostranném vyhlášení Palestiny jako pozorovatelského nečlenského státu OSN.

Některé evropské země včetně Velké Britanie a Francie předvolaly izraelské velvyslance za účelem předání formálního protestu proti plánům výstavby. Německo vyjádřilo ústy kancléřky hluboké znepokojení, ale ani na okamžik neuvažovalo o předvolání velvyslance. Podle Merkelové stojí Německo ve věci bezpečnosti na straně Izraele.

 Ministr zahraničí  Guido Westerwelle, který sehrál významnou roli prostředníka při jednáních ve věci příměří během vojenské akce Oblakový sloup, přijal ministry izraelské vlády, kteří přijeli do Německa spolu s předsedou vlády. Ministr financí Juval Štajnic (Yuval Steinitz) řekl, že i toto setkání s ministrem zahraničí je důkazem dobrých vztahů mezi Německem a Izraelem.

Dnes, ve čtvrtek dopoledne se k dalším jednáním setkali  Angela Merkel a Binjamin Netanjahu (Binyamin Netanyahu).

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Netanyahu in Germany: Merkel is a True Friend of Israel.