Premiér Netanjahu přebírá funkci ministra zahraničí

Ohodnoťte článek

Lieberman a Netanjahu
Lieberman a Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se během dvou dnů, kdy nabude účinnosti rezignace Avigdora Liebermana, stane také ministrem zahraničí. Do funkce jeho náměstka bude znovu jmenován Dany Ajalon (Danny Ayalon).

Lieberman oznámil demisi v pátek poté, kdy bylo den předtím Nejvyšším státním zástupcem Jehudou Weinsteinem (Yehuda Weinstein) oznámeno, že bude obviněn z podvodu a zneužití důvěry. Formálně demisi na funkci ministra zahraničí a vicepremiéra předal do rukou premiéra na včerejším zasedání vlády.

S demisí ministra je ze zákona spojena i demise jeho náměstků, nicméně podle zdrojů blízkých premiérovi se Netanjahu chystá Ajalona znovu jmenovat. Dany Ajalon je stejně jako Lieberman ze strany Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), ale nedávno byl bez uvedení důvodu vyřazen z kandidátní listiny pro nacházející parlamentní volby.

Benjamin Netanjahu nebude v čele ministerstva zahraničí stát dlouho, protože po volbách 22. ledna 2013 velmi pravděpodobně bude jmenován ministr nový.

Avigdor Lieberman má šanci na návrat do funkce jen v případě, že trestní řízení bude velmi rychlé a jemu se podaří se buď obhájit nebo dosáhnout dohody o vině a trestu, která by mu nebránila ve výkonu funkce ministra.

Premiér svého vládního kolegu a také předsedu strany, s níž premiérův Likud vytváří společnou volební kandidátku, v pátek podpořil. Řekl, že doufá, že Lieberman brzy prokáže svoji nevinu a bude se moci vrátit do vlády.

Navzdory rezignaci bude Lieberman i nadále č. 2 na kandidátce Likud-Jisrael Bejtejnu.