Průzkum: Většina židovských Izraelců podporuje demilitarizovaný Palestinský stát

Ohodnoťte článek

Většina Izraelců má obavu z jednotného dvounárodního státu a dává přednost dvě státům – Izraeli a demilitarizované Palestině. Mladí jsou více pravicoví.

Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který Smith Institute provedl na reprezentativním vzorku 500 dospělých židovských občanů Izraele a který cituje Jerusalem Post.

Na otázku: „Jaké možnosti dáváte přednost, aby si Stát Izrael uchoval svůj demokratický a židovský charakter i 20 let?“ odpovědělo 22 %, že by měl pokračovat status quo (bez anexe Judeje a Samaří), zatímco 13 % je přesvědčeno, že Izrael by měl území anektovat bez udělení občanských práv tamním palestinským Arabům, a 7 % je pro anexi a plná občanská práva Arabům.

Zbývajících 58 % dává přednost existenci dvou států s jasně definovanými hranicemi na úrovni bezpečnostní bariéry v Judeji a Samaří, přičemž Palestinský stát by byl demilitarizovaný.

Podle průzkumu 62% většina židovské izraelské veřejnosti podporuje princip „dvou států pro dva národy,“ přičemž 78 % má obavu z toho, že by se Izrael stal dvounárodním státem.

Průzkum také ukázal, že mladší lidé jsou pravicovější – zatímco „dva státy pro dva národy“ podporuje 69 % respondentů ve věku 50 a více let, ve skupině 30 až 49 let je to 63 % a u dotázaných ve věku 18 až 29 let jen 42 %.

Navíc ze skupiny 18 až 29 let podporuje 25 % anexi Judeje a Samaří bez udělení plných občanských práv tamním Arabům. Ve skupině 30 až 49 let je to jen 16 % a u 50 a více letých pouhých 7 %.

4 komentáře u „Průzkum: Většina židovských Izraelců podporuje demilitarizovaný Palestinský stát“

    1. Také jsem nad tím průzkumem kroutil hlavou. Jaký má smysl ptát se na to, zda Izraelci souhlasí se vznikem demilitarizovaného státu s hranicemi podél bezpečnostní bariéry, když Arabové chtějí stát ozbrojený a s hranicemi roku 1967 včetně rozetnutí Jeruzaléma? 🙄

  1. Vzorek 500 lidí se mi zdá příliš malý,a otázka zní hodně divně.Mezi dvěma válkami jsme tu měli demilitarizované Německo,a druhé velké válce to stejně nezabránilo.Musel by tu být někdo,kdo by měl sílu i ochotu vynutit poslušnost těch,kteří by chtěli tuto demilitarizaci porušit.Je tady někdo takový???

Komentáře nejsou povoleny.