Radostná zpráva: Hladina Kineretu na rekordně vysoké úrovni

Ohodnoťte článek

Kineret - proudy vody
Kineret – proudy vody, typické pro jarní období

Izraelský Vodohospodářský úřad (Water Authority, רשות המים) je zatím optimistický ohledně předpovědi letošní zimní srážkové sezóny a očekává, že hladina Kineretu (Galilejského, resp. Genezaretského jezera) bude na konci sezóny dešťů 2 metry pod horní červenou linií.

Noviny Maariv dnes informují, že tento víkend by Kineret měl prolomit takřka 20letý rekord.

„Je to určitě mnohem lepší začátek, než jsme čekali. Vidíme to na říčních tocích. Podívejte se na řeku Jordán, teče v takové míře, jako jednou za 20 let,“ prohlásil vedoucí hydrologie povrchových vod Vodohospodářského úřadu Dr. Amir Givati s tím, že sobotní srážky přivodily nejsilnější říční průtoky od roku 1994 a „to ještě jsou před námi ještě další srážky.“

„Na začátku zimy jsme odhadovali, že srážky budou průměrné. Nyní jsme přesvědčeni, že budou přinejmenším průměrné, ale možná i vyšší,“ uvedl Givati.

Od konce října se hladina Kineretu zvýšila o celých 16 centimetrů na úroveň 212,27 metrů pod hladinou moře.

Výpočty Vodohospodářského úřadu předpovídají, že hladina by na konci sezóny dešťů mohla při průměrných srážkách dosáhnout úrovně 210,80 metrů pod hladinou moře, což je jen 2 metry pod horní červenou linií. „Samozřejmě, že pokud srážky budou vyšší, než je mnohaletý průměr, bude vyšší i vodní hladina,“ prohlásil s nadějí Givati.

Podle předpovědi čeká tento týden Izrael větrné počasí s dešti a bouřkami a prudkým poklesem teplot. Na hoře Hermon na Golanských výšinách má silně sněžit.

הכנרת צפויה לשבור שיא של 20 שנה – článek na webu Maariv (hebrejsky)