Ron Prosor: Izraelská výstavba není překážkou míru

Ohodnoťte článek

Ron Prosor
Ron Prosor

Výstavba Izraele v jeho vlastním hlavním městě není překážkou míru, na rozdíl od arabských požadavků a podněcování proti Izraeli.

Prohlásil to včera velvyslanec Izrael při OSN Ron Prosor v reakci na odsouzení Izraele členy Rady bezpečnosti OSN, kdy samostatná prohlášení vydaly 4 evropské státy, skupina „nezúčastněných zemí“ (Ázerbajdžán, Guatemala, Indie, Jižní Afrika, Kolumbie, Maroko, Pákistán a Togo), Rusko a Čína.

USA sice izraelský krok také odsoudily, současně ale daly najevo, že se postaví proti snaze přijmout v Radě bezpečnosti protiizraelskou rezoluci.

„Plánovaná výstavba se týká míst, která budou součástí Jeruzaléma a pod izraelskou svrchovaností v rámci jakékoliv budoucí dohody mezi Izraelem a Palestinskou správou,“ uvedl. „Je pokrytecké žádat palestinskou územní spojitost mezi Judejí a Samařím a Gazou a jedním dechem současně oponovat židovské územní spojitosti Maale Adumim a Jeruzalémem.“

„Osídlení nejsou a nikdy nebyla hlavní překážkou míru. Skutečnou překážkou je palestinský požadavek na návrat (milionů zahraničních Arabů, jejichž předci odešli v roce 1948 z území dnešního Izraele), jejich odmítání uznat Izrael jako židovský stát, pokračující terorismus a podněcování proti Izraeli. Pokud chce Rada bezpečnosti skutečně přispět k mírovému procesu, musí se zabývat těmito záležitostmi,“ dodal.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Prosor: Israeli Construction Not an Obstacle to Peace.