Rusko vysílá do Středomoří další lodě

Rusko vysílá do Středomoří další lodě 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

ruská fregata Severomorsk
ruská fregata Severomorsk

K břehům Sýrie vyplouvají další ruské vojenské lodě. Tisková služba ruského ministerstva obrany včera oznámila, že do Středozemního moře míří lodě Severní flotily, a to fregata Severomorsk (Североморск), remorkér Altaj (Алтай) a tanker Dubna (Дубна), jejichž cílem po proplutí Suezským průplavem je Adenský záliv.

Oficiálním cílem mise je „ochrana civilního loďstva v oblasti Adenského zálivu a Afrického rohu“ a „návštěvy a pracovní zastávky v přístavech cizích zemí.“

Jedinou zahraniční ruskou vojenskou námořní základnou je přístav Tartus v Sýrii, takže je nepravděpodobné, že by jej lodě vynechaly.

Výprava Severní flotily není jediná, která míří do východního Středomoří.

Listopadová flotila ke Gaze

Už 23. listopadu se k břehům Pásma Gazy ze Sevastopolu vypravil raketový křižník Moskva (Москва), strážní loď Důmyslný (Сметливый) a výsadkové lodě Novočerkassk (Новочеркасск) a Novorosijsk (Новороссийск). Lodě měly za cíl „chránit Rusy v případě eskalace konfliktu mezi Palestinou a Izraelem,“ informuje RT.com s odkazem na osmidenní izraelskou protiteroristickou Operaci Sloup oblakový.

Střídaní Černomořské za Baltskou flotilu

Včera pak také Ministerstvo obrany Ruské federace oznámilo, že do Středozemního moře vyplul ze základny Baltské flotily v Baltijsku svazek válečných, tvořený strážní loď Jaroslav Moudrý (Ярослав Мудрый, Yaroslav Mudri), velkými výsadkovými loděmi Aleksandr Šabalin (Александр Шабалин, Aleksandr Shabalin) a Kaliningrad (Калининград), záchrannou vlečnou lodí SB-921 (СБ-921) a tankerem Lena (Лена). Ve Středomoří mají nahradit oddíl lodí Černomořské flotily, který se tam nachází od listopadu a původně ji tvořily strážní loď Důmyslný (Сметливый), velké výsadkové lodě Cézar Kunikov (Цезарь Куников) a Nikolaj Filčenkov (Николай Фильченков) a dvě podpůrná plavidla.