Súdán zadržel orla – „izraelského špióna“

Ohodnoťte článek

orel

Aktualizováno 11. 12. 2012 – Přestože původní zprávy jak izraelských tak súdánských webů hovořily o orlu, následně vyšlo najevo, že se má jednat zřejmě o orlosupa či supa. Zprávu ponecháváme v původním znění, za omyl v identifikaci izraelského vyzvědače se omlouváme 😉

Představitelé oblasti Darfúr v Súdánu hrdě informovali místní média, že zadrželi izraelského „špióna“ – v podobě orla, jehož Súdánci podezřívali, že pořizuje fotografie oblasti a vysílá je do Izraele. Orel nicméně špiónem není, uvedli izraelští představitelé – je to výjimečný pták, jehož pohyb sleduje izraelská Správa parků a přírody v rámci studie na zajištění bezpečnosti orlů.

Na tiskové konferenci tento týden ukázal starosta města Krinkh Husajn al-A’ali (Hussein al-A’ali) orla se zařízením, na němž byl napsán hebrejský text. Al-A’ali spolu se súdánskými vojenskými představiteli uvedl, že zařízení bylo upevněné na orlovi, zřejmě kvůli špionáži v Súdánu. Starosta požadoval, aby armáda zabránila další incidentům „izraelských špiónů.“

Mluvčí izraelské Správy parků a přírody potvrdil, že zařízení je skutečně izraelské, ale že se jedná o prosté zařízení systému GPS, které informuje o poloze ptáka. „Připevnili jsme tato zařízení na zhruba 100 orlů,“ uvedl mluvčí. „GPS vysílá ptákovu polohu. Zařízení bylo vyrobené v Německu a v Izraeli na něm nebyly provedeny žádné změny.“ Ptáci, patřící všichni k několika vzácným druhům orlů, jsou součástí celosvětové studie, která sleduje vzory letů ptáků, aby se mimo jiné vytvořilo prostředí, které pomůže těmto druhům se zotavit a opět rozšířit.

Je nutné poznamenat, že súdánské opoziční hnutí se tvrzení vlády o odhalení izraelského „orla špióna“ vysmívá. Hnutí za spravedlnost a rovnost v Súdánu na svém webu uvedlo, že vláda odhalila „špiónské ptáky, ale uniklo jí mnoho špionážních letadel, která jsou mnohem větší.“

Podle izraelského představitele v tuto chvíli létají nad Súdánem přinejmenším čtyři další „izraelští“ orli. Orli, kteří přelétávají přes Izrael na cestách mezi Evropou a Afrikou, mohou za jediný den uletět až 600 kilometrů – a nerespektují státní hranice.

sc

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Israeli ‚Spy‘ in Sudan Turns Out to be Just a Bird.

Jedna myšlenka na “Súdán zadržel orla – „izraelského špióna“”

  1. „Orel“ na ilustračním fotu má hlavu jako nějaký druh supa.Pokud by Izrael měl skutečně špionážní ptáky,proč by přístroje nesoucí na sobě měly mít hebrejské nápisy,a ne třeba arabské. 😆 Špionážní ptáky měl Saruman. 😆 Před časem jedna muslimská organizace obvinila Izrael,že prý cvičí divoká prasata,aby ničila úrodu palestinským Arabům. 😆 Musím si zjistit,jestli v Izraeli divoká prasata žijí.

Komentáře nejsou povoleny.