Švédsko: Zvrhlost a nechutnost jako umění

Ohodnoťte článek

Někteří lidé v současné společnost zjevně nemají žádné vnímání toho, co je přirozené a co je naopak zvrácené. Jak jinak si vysvětlit tzv. umělecké dílo Švéda Carla Michaela von Hausswolff, který vytvořil obraz z ukradeného popela lidí, povražděných v koncentračním táboře Majdanek?

Přirozená úcta k ostatků mrtvých lidí, která jsou součástí judaismu, křesťanství a islámu a kterou v sobě cítí i lidé bez náboženského vyznání, úchylnému Švédovi zřejmě chybí.

Podle vlastních slov vytváří malby smícháním popela ze spálených těl obětí nacistického vraždění, který si z Majdaneku pokoutně přivezl v roce 1989.

Na základě „umělcova“ vlastního prohlášení proti němu podal trestní oznámení člen židovské obce ve městě Lund, kde právě probíhá výstava von Hausswolffových maleb. Salomon Schulman v místních novinách uvedl, že dílo je „nechutné“ a „znesvěcující“.

„Je možné, že část popela, který Hausswolff použil, byla pozůstatkem některého z mých příbuzných, nikdo neví, kam byli deportováni. Všichni sourozenci mé matky a jejich děti a moji prarodiče,“ uvedl Schulman, kterému nacisté povraždili velkou část rodiny.

„Nikde nebyla Třetí říše populárnější, než mezi vzdělanými akademiky. Dnes jsou stále holokaust a rasismus součástí jejich salonních debat,“ dodal Salomon Schulman.

táboře Majdanek za II. světové války zahynulo okolo 80 tisíc lidí.

Státní muzeu v Majdaneku výstavu čin „umělce“ i pořádání výstavy v Lundu ostře odsoudilo.

Umělci s duší hovada hrozí za narušování klidu mrtvých až dva roky vězení.

Komunikat PMM dotyczący profanacji prochów ofiar obozu przez szwedzkiego malarza – prohlášení Státního muzea Majdanek (polsky)

The Museum statement on the profanation of the camp victims’ ashes by a Swedish painter – prohlášení Státního muzea Majdanek (anglicky)

4 komentáře u „Švédsko: Zvrhlost a nechutnost jako umění“

  1. Dnes si již ani neumíme představit utrpení v koncentračních táborech. Zvrhlost tohoto „umělce“ snad ani nelze odsoudit. Dva roky ve fešáckém kriminále ve Švédsku? Kde je úcta k obětem holokaustu?

  2. Dva roky? Súhlasím, ale v podmienkach koncentračného tábora a nie len pre toho tzv. umelca, ale pre všetkých tých, ktorí nosia hákové kríže, aby si uvedomili, ako tam trpeli nevinní ľudia!

Komentáře nejsou povoleny.