Waqf pokračuje v likvidaci židovských památek na Chrámové hoře

Waqf pokračuje v likvidaci židovských památek na Chrámové hoře 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

img354315Jeruzalémský muslimský waqf, který spravuje od roku 1967 Chrámovou horu a na ní se nacházející památky, usiluje o likvidaci archeologických a stavebních památek, které připomínají židovskou minulost tohoto nejsvětějšího místa judaismu. Podle rozhodnutí Izraelského nejvyššího soudu je waqf povinen konzultovat veškerou stavební činnost s izraelským památkovým úřadem.

Podle sdělení archologa Tzachiho Zweig-Dvira, které učinil na základě osobní návštěvy na Crámové hoře, kde  se na východní straně objevila hromada zeminy a v ní množství archeologických nálezů, což dokazuje, že waqf bez povolení provádí stavební práce a výkopy bez dohledu Izraelského památkového úřadu (IAA), což je jednoznačné porušení rozsudku Nejvyššího soudu z roku 2004, který stanovuje, že je zakázáno provádět přesuny půdy na Chrámové hoře, dokud není zdokumentováno, co tato obsahuje. Každý, kdo chce po provést nějaký přesun půdy (tedy i výkop) to musí oznámit 30 dnů předem v souladu s rozsudkem Nejvyššího soudu Izraele.

Archeolog  Zweig-Dvir řekl, že taková hromada zeminy a suti může obsahovat cenné archeologické nálezy, jak tomu bylo i v předchozích případech, kdy archeologové nalezli v podobných hromadách zeminy a suti kromě jiného pečetítka s jmény kněží z doby proroka Jeremiáše, pozůstatky z dlažby Chrámu a další nálezy z různých období. Dodal, že on a jeho kolegové nalezli v této hromadě desítky archeologických objektů. Podle Zweig-Dwira waqf využil nepřítomnost pozorovatelů z Izraelského památkového úřadu a návštěvníků k tomu, aby vyvezl výše zmíněnou hromadu suti s cennými artefakty.

Podle generálního prokurátora Jehudy Weinsteina je Chrámová hora součástí Izraele a tudíž  subjektem izraelské jurisdikce, včetně zákona o archeologických vykopávkách a nálezech a zákonech vztahujících se k povolování staveb a stavebních plánů.

Představitelé Palestinské Autonomie tvrdě napadli vyjádření Weinsteina s tím, že „Muslimové jsou jedinými vlastníky mešity.“ (čímž mají na mysli celý pozemek Chrámové hory).

Advokát Aviad Vesuli podal stížnost k Nejvyššímu soudu  na postup waqfu který není v souladu s výše uvedeným rozsudkem .

hm

Článek je překladem ze zpravodajského webu Arutz Sheva – Israel National News, a to článku Report: Waqf Continues to Destroy Jewish Antiquities

8 komentářů u „Waqf pokračuje v likvidaci židovských památek na Chrámové hoře“

 1. Todle mě zvedá ze židle ani nevíte jak. Všechny ty barbary zmidlit. To jsou přece památky staré tisíce let. Izraelci by to měli waqfu sebrat důkladně prokopat a zrestaurovat nastrkat do muzeí a pak klidně vrátiti waqfu ale takhle si nechat ničit historii přímo pod nosem. 👿

 2. ❓ zákonné normy,pravidla a v jiných případech výtržnictví a ohrožování na životě ap. neplatí pro celé území Izraele? Půda a obyvatelé okolo mešity na Chrámové hoře a na území palestinské samosprávy nespadá pod státní zákony? Já tomu nerozumím.
  Je to jako u nás s „nepřispůsobivými“,že je na ně zákon krátký?
  (Neodsuzujte mne za neznalost, ale ze židle mne to nadzvedává tak jak podotýká Talmid) Když vidím kolonu aut židovských vojáků v ulici plné mladých mužů a kluků házejících kameny, nebo vojáky utíkajících před kameny a hořícími pneumatikami, tak zatínám vzteky a bezmocností pěsti. ❗

 3. To všechno co zde popisujete je daň politické pseudokorektnosti a také obavy z negativního mediáního obrazu, která je ovšem zcela zbytečná, protože ti, kteří negativní mediální obraz Izraele vytvářejí k tomu nepotřebují skutečnosti. Na územích okupovaných Izraelem v šestidenní válce (kromě Golanských výšin) neplatí izraelský právní řád, ale veškeré právní postupy jsou v pravomoci vojenského velení. Izraelské právo se vztahuje pouze na židovské obyvatele.

 4. Keď čítam takéto správy zmocňuje sa ma zlosť a pocit bezmoci. Je to podobné ako keď na Slovensku objavím ďalšiu synagógu prestavanú na predajňu obuvi. (videl som už aj herňu a domáce potreby)
  To si Izrael nevie urobiť doma poriadok ? Vyviezť „sutinu“ tam kam patrí ?

 5. haha vy mě bavíte, na vlastní oči jsem viděl jak Israel pečuje o arabské a křesťanské památky, když se nehodí pro vybírání turistického vstupného. Ani se těm arabům nedivím, dělají jen co jim policie a armáda dovolí, někdy i více a pak si to jdou odsedět.

  K paní Mayer … ona pseudokorektnost v Izraeli sekulárních Židů vůči Haredim /a to vy jste s celou rodinou/ se také moc nevyplácí. Takže já bych byl pokud si hrajete na intelektuály, trochu korektnější.

  Je těžké si přiznat pravdu … oni mají tu smůlu, že po několik nemálo generací žijí tam kde žijí, a o roku cca 1916 je někdo pořád žene do kouta. Upřímně kdo z vás by chtěl být „ten člověk na druhé straně“.

 6. To newtory : Se nediv brachu, šak jedny z nemála pogromů po II. válce byly právě na Slovensku. To že v jednom roce slavíte založení „Tisova Slovenského štátu“ a zároveň „Slovenské haha národní povstanie“
  je jen ukázka aký ste „kokoti“. To, že jste vpodstatě dosud ve válečném stavu a zároveň v EU jen dokresluje obraz toho Absurdistánu začínající kousek za Brnem.

  To byl vtip brachu .. 😆

Komentáře nejsou povoleny.